Aksiyon dizilerinden “organ bağışına” destek

Son Güncelleme: 22 Kasım 2014 - 1:24 0 Yorum Yazar:

Arka Sokaklar, Ulan İstanbul ve Kaçak dizilerinin oyuncuları, yapımcı ve yönetmenleri, bir kişinin verebileceği en kıymetli hediyenin organ bağışı olduğunu belirterek, herkesi üye bağışlamaya davet etti ve bunun dizilerinde ele alınması için destek sözü verdi.

aksiyon dizileriSağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği (AB) nedeni ile ortaklaşa yürütülen ’Organ Bağışında Uyum için Teknik Yardım Projesi’ kapsamında sıra setlerine yapılan ziyaretlerde, yapımcı, yönetmen ve oyuncularla bir araya gelindi.

Türkiye’de enfazla izlenilen aksiyon dizileri bünyesinde yer piyasa Arka Sokaklar, Ulan İstanbul ve Kaçak dizilerinin setlerine giren Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını cevaplayan oyuncular, üye bağışına ’evet’ dedi.kayasehiristanbul.net

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oyuncuların diziler vasıtası ile hepimizin evine girebildiğini, cemiyet üstünde tesirli olduklarını belirterek, sanatçılara müspet algının yaygınlaştırılabilmesi için ortak yürüme çağrısı yaptı. Kapuağası, ’Senaristlerin dizilerin bir bölümünde üye bağışını ele almasını ve sizlerin de vereceği mesajla af oranlarının yoğunlaştırılmasını istiyoruz’ dedi.
Arka Sokakların Mesut Komiseri’nden üye bağışına davet

Kimi bölümlerinde senaryo gereği üye mafyasını da işleyen diziler bünyesinde yer piyasa Arka Sokaklar dizisinin başrol oyuncularından Şevket Çoruh, dikkatli bakılınca hepimizin etrafında üye bağışına gereksinimi bulunan insanların olduğunu görebileceğini söyledi.

Türkiye’de daima bağışların artırılması gerektiğine inandığının altını çizen Çoruh, ’Organlarımızı başkasına vermemiz, bir başkasına da yaşama şansı sağlayacak. O nedenden dolayı Türkiye’deki bütün müşterilerini üye bağışına çağrı ediyoruz. Organ bağışı güzel bir şeydir’ dedi.kayasehiristanbul.net

Dizinin sevilen kahramanı Hüsnü komiser hür Ozan da hepimizin bir gün organa gereksinim duyabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

’Kimilerinde ’acaba organlarımı bağışlamış olursam ölmeden alırlar mı’ şüphesi var. Öncelikle bu hata algının düzeltilmesi, insanların aydınlatılması gerekiyor. İnsanlar, böylesi bir bilgisizlik içerisindeler. İnsanların kendilerine emanet edilen organlarına iyi bakarak, kendilerinden sonra da yarar sağlamaları gerekir.’

Kendisinin de 9 yaşında bir çocuğu olduğunu söyleyen Ozan, üye bağışının konu alındığı bir rolün zor olabileceğini belirtti. Ozan, ’Bir baba düşünün ki evladını kaybetmiş; bir baba düşünün ki oğlunun yaşaması için organa gereksinimi var. Bir yan acı içinde, başka yan evladına üye bulmanın sevinci içerisinde. İki karşıt duygu. Ben ikisini de istemezdim lakin organa gereksinimi bulunan bir babayı sırf ve sırf oynamak isterdim’ diye konuştu.
Ulan İstanbul’dan senaryoda üye bağışı sözü

En sevilen aksiyon dizileri bünyesinde yer piyasa Ulan İstanbul dizisinin yönetmeni Murat Onbul, dizilerde konunun çoğunlukla üye mafyası halinde işlendiğini belirterek, bunun korkuya yol açabildiğine dikkati çekti. Onbul, şöyle devam etti:

’Suç gerektiğinde bunları kullanımı mecburiyetinde kalabiliyoruz. Oysa bunları yaparken de bu işin olması gereken kısmını da anlatabilirsek, eminim ki çok aşırı faydalı olacağız. Dizilerde üye bağışının işlenmesi için senaristlerimizle konuşarak, suç unsurunun yanında tıpkı sürede bilinçlendirme için de kısımlar bulmalıyız. Ulan İstanbul takımı olarak, bu konuyla ilgili önemli bir şeyler yapmaya çalışacağız, senaristimizle görüşeceğim.’

Onbul, ’Ben de organlarımı bağışlamayı düşünüyorum, lüzumlu müracaatları yapacağım’ dedi.

Başrol oyuncu Uğur Polat da üye bağışının çok aşırı çok dizide işlendiğine tanık olmadığını belirterek, ’bunun bir kültür biçimine gelmesi, bunun için de konunun daima dizilerde işlenmesi gerektiğini, herkesi bu konu ile ilgili sorumluluğa çağrı ettiğini’ bildirdi.

Kendisinin bugüne kadar üye bağışını içeren bir rol oynamadığını anlatım eden Polat, ’Organ bağışında bulunan yahut bağışlanan organla yaşama dönen bir kişiyi seve seve oynardım’ diye konuştu.

Polat, ’Ben de üye bağışında bulunacağım’ dedi.

Başrol oyuncularından Şebnem Bozoklu da konunun, sevilen dizi, kenar yazıları ve program vasıtası ile aydınlatılması gerektiğini dile getirerek, ’Organ bağışının sanatçılar, yazarlar benzeri kanaat önderleri vasıtası ile halkın hücrelerine kadar yayılması çok aşırı önemli’ dedi.

Kendisinin de üye bağışçısı olmayı istediğinin altını çizen Bozoklu, ’Bunu en kısa sürede yapacağım’ diye konuştu.
’Ben, bir üye bağışçısıyım’

Kaçak dizisinin yönetmeni Serkan Birinci, kendisinin de üye bağışında bulunmayı düşündüğünü belirterek, bunun ne biçimde yapılacağının da tam şekilde bilinmediği eleştirisinde bulundu.

Konunun, dizilerde işlenebilmesi için bir hikayeye dayandırılması gerektiğini, bu konu ile ilgili da senaristlere vazife düştüğünü die getiren Birinci, ’Eşim de senarist. O’na yazdığı senaryolarda bunu işlemesini rica edeceğim. Ayrıca kendim ve yapımcım adına, senaristimizle konuşma sözünü verebilirim’ diye konuştu.

Usta oyuncu Haluk Bilginer, hepimizin organlarını bağışlaması gerektiğini düşündüğünü anlatım ederek, ’Öleceğini bilen tek mahluk insan. Bir gün nasıl olsa öleceğiz. Öldükten sonra başkasının yaşamasına katkıda bulunmak için daima organlarımızı bağışlamamız gerekiyor. Ben, bir üye bağışçısıyım mesela’ diye konuştu. Bilginer, bu konuyu işleyen iyi yazılmış bir senaryoda her rolü oynayacağını söyledi.

Memati şekilde ünlenen dizinin oyuncularından Gürkan Uygun da dizilerde bu çeşit bir yönlendirmenin yapılabileceğini anlatım ederek, ’Her şeyden öncelikle bu bir oyuncunun değil vatandaşlık görevidir. Ancak popüler bireyler bulunan sanatçıların bağışçı olması müspet etkiyi artıracaktır. Ancak, dizilerin bünyesinde rol modellere bunu yaptırmak daha faydalı olacaktır’ diye konuştu.

Uygun, dizilerdeki temel karakterlerin hikayelerinin bir köşesine bu konunun yerleştirilmesinin çok aşırı yardım sağlayacağını belirterek, ’Bir temel ıra organlarını bağışlayabilir yahut üye bağışıyla yaşamı kurtulabilir. Bu halkın üstünde çok aşırı daha tesirli olur’ dedi.

Uygun, kendisinin de üye bağışında bulunacağını dile getirdi.

Dizi oyuncularından Burak Deniz, hepimizin organlarını bağışlaması gerektiğini, kendisinin de bağışçı olacağını belirtti.

Özellikle aksiyon dizilerinde sırf üye mafyalarının işlenmemesi gerektiğini anlatım eden Deniz, ’Bağışlanan organla bir kişinin hayatını kurtarması de konu içerisinde yer almalı. Bu senaristlerle alakalı bir durum. Örneğin, dizinin iyi kahramanlarından biri, bağışlanan bir organla yaşama dönerse çok tesirli olacaktır’ dedi.


Aksiyon dizilerinden “organ bağışına” destek ile Benzer Yazılar:

22 Kasım 2014 Saat : 1:24

Aksiyon dizilerinden “organ bağışına” destek Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

 

İstanbul Toki Konutları

Konu Başlıkları

SOSYAL MEDYA TAKİP------ SPONSOR BAĞLANTI -------