İstanbul’un yeni çekim merkezi: Kayaşehir

Son Güncelleme: 15 Mart 2013 - 10:52 0 Yorum Yazar:

İçerisinde üçüncü havaalanı, dört ayrı modern kent projesi, biyomedikal Ar-Ge merkezi ve Bio-İstanbul’un yer aldığı bölge yeni çekim merkezi.

merkez kayaşehirİstanbul’un yeni çekim merkezi Kayabaşı olacak. TOKİ’nin kurduğu Kayaşehir’de yaşam başladı. Yeni inşaatların yapımı ise devam ediyor. Bölgeye özel sektörün ilgisi de yoğun…

KAYABAŞI, İstanbul’un en önemli merkezlerinden biri haline geldi. Avrupa Yakası’nda 1.5 milyon nüfuslu yeni şehrin Başakşehir, Avcılar, Küçükçekmece, Arnavutköy, Eyüp ilçe sınırlarında inşa edileceği ve projeye “İstanbul Metropoliten” isminin verildiği geçtiğimiz yılın son aylarında açıklanmıştı. İçerisinde üçüncü havaalanı, dört ayrı modern kent projesi, biyomedikal Ar-Ge merkezi ve Bio-İstanbul’un yer aldığı proje, dünyanın en büyük ve en prestijli kentsel dönüşüm projelerinden biri olma iddiasında.

İstanbul Metropoliten Projesi’nin merkezi ise Kuzey Marmara Otoyolu ile TEM Otoyolu arasında kalan Kayabaşı. “Yenişehir Proje Alanı”nın merkez alanı olarak belirlenen Kayabaşı’nda, konut ve ticaret aksları gibi donatı alanlarının yanı sıra Çocuk Araştırma Hastanesi, Bio-İstanbul ve 110 hektarlık bir alanda da 20 bin nüfuslu Mıknatıs Kent (Magnet City) inşa edilecek. Yeni şehir projesi bu kadarla da sınırlı değil. Entegre sağlık kampusu, eğitim ve araştırma birimleri, kanser araştırma merkezi, toplum sağlığı merkezi, organ ve doku bankası gibi uzmanlaşmış tıbbi birimleri ile konaklama, konferans ve kültür merkezlerinin yer alacağı Sağlık Kent’in yanı sıra Kayabaşı’nın güneyinde inşa edilecek Tema Park’la da İstanbul’un içindeki yoğunluğun azaltılması planlanıyor.

EN GÖZDE YER OLDU YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 


İstanbul’un yeni çekim merkezi: Kayaşehir ile Benzer Yazılar:

15 Mart 2013 Saat : 10:52

İstanbul’un yeni çekim merkezi: Kayaşehir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

 

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP------ SPONSOR BAĞLANTI -------