Kayaşehir Pazar Kan Kaybı mı Yaşıyor?

Son Güncelleme: 15 Haziran 2016 - 12:50 1 Yorum Yazar:

Toki Kayaşehir Kapalı Pazarı bugün açılalı tam bir ay oldu. Büyük bir heyecan ile beklediğimiz bu pazar yeri hayal kırıklığına doğru mu gidiyor?

Kayaşehir PazarAvrupa’nın en büyük uydu kentinde özellikle sebze meyve konusunda taze ürün bulmakta zorlanan Kayaşehirliler bir an önce Kayaşehir kapalı pazarın açılmasını beklemişlerdi. Ancak pazar açılalı bir ay geçmesine rağmen pazar esnafı beklediklerini bulamadı. Pazar esnafı ile yapmış olduğumuz röportajlar da ‘Kayaşehir pazar başlamadan bitti‘ diyorlar.

Tekstil katı tamamen hayal kırıklığı yaşarken meyve sebze katı bir nebze daha iyi durumda. Pazar yerinden tahta alan esnaf arasında iade edenler bile oldu.

‘Başakşehir kapalı pazarın yerini hiç tutmadığını’ söyleyen esnaf böyle giderse ne kadar daha dayanacakları bilemediklerini söylüyorlar.

Tabi ki bu durum hiç kimsenin arzu etmediği bir durum. Bunun önüne geçmek için hep birlikte yapmamız gereken birkaç şey olmalı diye düşünüyoruz. kayasehiristanbul.net olarak bu konu hakkında birkaç şey önermek istiyoruz.

Öncelikle esnaf Başakşehir ile Kayaşehir kıyaslaması yapmamalıdır. Esnaf açısından Başakpazar’daki sonucun aynı olmasını beklemek 5 nedenden dolayı hata olur.

1- Başakpazar çevresi ekonomik alım gücü yüksek kesimden oluşuyor. Ürünlerde esnafın belirlemiş olduğu ücret tarifesi bu bölgeyi fazla etkilemiyor. Ürün fiyatı olarak çok basit bir örnek vermek istiyoruz. Sezonda 15 liraya satılan hamsi balığını Güngören veya Fenertepe’de 5 liraya alabilmektesiniz.

2- Kayaşehir orta gelir gurubundan oluşuyor. Esnaf ürün fiyatlarını ve kar marjını bu durumu dikkate alarak belirlemelidir.

3-Başakpazar ve çevresinde alternatif açık veya kapalı pazar bulunmamaktadır. Göçmen konutlarındaki açık pazar Başakpazar ile aynı tarifeyi uyguladığı için pek bir şey değişmemektedir. Ancak Kayaşehir bölgesinde ekonomik olarak çok uygun olan Fenertepe, Kayabaşı köyü ve Bayramtepe açık pazarları mevcut.

Bu pazarlara göre Kayaşehir pazar ürün fiyatları yüksek kaçmış durumdadır.

4-Başakşehir Belediyesine düşen görevlere de değinmeden geçemeyeceğiz. Öncelikle Kayaşehir pazarın açılmış olduğunu bölge halkına iyice duyurmalıdır. Sonra Esnaf’tan aldığı tahta başına vergiyi tekrar gözden geçirmeli sonrada servis otobüslerini yaygınlaştırmalıdır.

Kayaşehir pazarda vatandaşların dikkatini çekmek için bir kısım etkinlikler yapılmalıdır.

5- Sonuncu olarak da biz Kayaşehirlilere iş düşüyor. Bu güzel hizmetin elimizden kayıp gitmemesi için pazarımıza sahip çıkmalı elimizden geldiği kadarıyla buradan alışveriş yapmalıyız.

Ancak şunu da belirtmek istiyorum ki her şeye rağmen karar vermek için çok erken. Zamanla çok daha iyi olacağını en az başakpazar seviyesine geleceğine bizler inanıyoruz. Başakpazar’da ilk açıldığında bu gibi sıkıntılar ile karşılaştıklarını unutmamalıyız.


Kayaşehir Pazar Kan Kaybı mı Yaşıyor? ile Benzer Yazılar:

15 Haziran 2016 Saat : 12:50

“Kayaşehir Pazar Kan Kaybı mı Yaşıyor?” için 1 Yorum

  1. murat kaya dedi ki:

    Pazarın kan kaybetmesi çok normal. Bilmem hangi semtlerin hangi pazarlarının müşterisi kesilmesin diyerek pazarı hafta içi günlerde açıp bir günü hafta sonu yapmamak nasıl bir akıl tutulmasıdır anlamak mümkün değil.Şahsen pazar açıldı açılalı gidebilmeyi çok istediğimiz halde pazara gidebilmiş değiliz.Neden mi? çünki ailecek çalışıyoruz işten geldiğimizde pazar kapanmış oluyor. Ve eminim bizim gibi birçok kişi vardır.

Kayaşehir Pazar Kan Kaybı mı Yaşıyor? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

 

İstanbul Toki Konutları

Konu Başlıkları

SOSYAL MEDYA TAKİP------ SPONSOR BAĞLANTI -------