Kentsel Dönüşüm Tarihe Takıldı

Son Güncelleme: 15 Şubat 2016 - 11:28 0 Yorum Yazar:

TOKİ, Nevşehir’de kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında 7 kilometrelik tarihi bir şehir ortaya çıkarmıştı.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın, Nevşehir’de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından 7 kilometre uzunluğunda tarihi bir kent çıktı. Nevşehir yeraltı şehriTOKİ, bu çok önemli tarihi keşif nedeniyle tüm çalışmalarını durdurdu ve kentsel dönüşüm projesinden vazgeçti. Tarihi keşifle ilgili araştırma çalışmaları ise devam ediyor.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Nevşehir’in merkezinde kentsel dönüşüm alanında dünyanın en büyük eski yerleşimi olduğu belirtilen bir yeraltı şehri çıktı. Nevşehir Belediyesi ile birlikte bu alanın korunması konusunda anlaştık. TOKİ olarak biz kentsel dönüşüm projesinden vazgeçtik. Şu ana kadar oraya 90 milyon lira harcamıştık. Harcadığımız 90 milyon TL’yi zarar olarak görmüyoruz. Burası yeni keşfedilmiş bir kent. Anadolu tarihine de ışık tutuyor” diye konuştu.

EN BÜYÜK YER ALTI ŞEHRİ

Turan, “Anadolu tarihine yeni bir ışık tutacak tamamen yeni bir keşif. Burası, 3. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir’e nasıl değer katacağının çalışması yapılıyor. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver de burasıyla ilgili olarak çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

HABERİN AYRINTILARI


Kentsel Dönüşüm Tarihe Takıldı ile Benzer Yazılar:

15 Şubat 2016 Saat : 11:28

Kentsel Dönüşüm Tarihe Takıldı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

 

İstanbul Toki Konutları

Konu Başlıkları

SOSYAL MEDYA TAKİP------ SPONSOR BAĞLANTI -------