Teknoloji Çağında İyi Anne Baba olabilmek

Son Güncelleme: 5 Aralık 2015 - 10:42 0 Yorum Yazar:

Prof. Dr. Kemal Sayar Başakşehir Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen söyleşiye katıldı.

‘Modern darboğaz-Medya Gençlik ve Aile’ ismi ile gerçekleşen söyleşide Prof. Dr. Kemal Sayar, medya çağında anne babalara iyi ebeveynliğin ipuçlarını verdi.

medya çağı semineri‘İnternet büyük bir gözetleme kulesidir’

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Başakşehirliler salonun tamamını doldurdu. Ev sahipliğini Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir’in yaptığı programda Prof. Dr. Kemal Sayar, “Bedenlerimizi geride bırakarak zihinlerini üzerinde gezdirdiğimiz yeni bir teknolojinin karşısındayız. Bugün çocuklarımızı ve kendimizi ekranların karşısından almakta çok zorlanıyoruz. Gelişen yeni teknolojilerle birlikte insan insana yüz yüze iletişimde kuvvetli bir azalma yaşıyoruz. Hatta teknolojinin etkisi ile kullandığımız dil bile değişiyor. Dil fakirleştiği içinde iç dünyamızda fakirleşiyor. Sosyal ortamlarda çok öfkeli olabiliyoruz. Orada kimse sizi söylediklerinizden cezaya çekmiyor. Yüz yüze yapamadığımız, konuşamadığımız pek çok şeyi rahatlıkla yapabiliyoruz. Çünkü görünmediğimizi zannediyoruz. İnternet ortamı büyük bir gözetleme kulesidir” dedi.

Katılımcılara insan ilişkileri ile ilgili kısa videolar da izleten Prof. Dr. Kemal Sayar, İnsan beynindeki hücrelerin ne kadar kullanılırsa o kadar uzun yol yapacağını vurgulayarak şunları kaydetti, “Merhameti, nezaketi hayatımızda ne kadar kullanırsak o bir süre sonra bizim için vazgeçilmez olur. Çocuklarımızın hayatında da ki etkileşimlerde onların güven duygularını geliştirmelerini sağlar. Çok eleştirilen, alay edilen çocuklar ileriki yaşlarında cesaretsiz olur. İyi bir yüz yüze ilişki çocuklarda öz güveni geliştirir. Temel meselemiz kendine güven duyabilen, inanabilen insanlar yetiştirebilmektir. İnsanlar hayatlarının ilk dönemlerinde iyi ebeveynlerle birlikte olursa, anne babasından ihtiyaç duydukları şefkati alırsa ileriki yaşlarındaki fırtınalara daha iyi dayanacak demektir.”

‘Teknoloji çocuklarda dil gelişimini engeller’

Prof. Dr. Kemal Sayar, çocukların teknoloji ile erken dönemde tanıştırılmasının sakıncalarını da anlattı, “Bebeklerin eline cep telefonları tutuşturuluyor. Araştırmalara göre 3 yaşındaki çocuklara telefon verilmesi, televizyon izletilmesi dil gelişimini gerilettiği belirlenmiştir. Çocuklarımız imajların, görüntülerin hızına kendilerini alıştırıyorlar. Ondan sonra masa da ders çalışamaz, kitap okuyamaz hatta oturamaz hale geliyorlar. Teknoloji yanlış anlaşılmaya da çok müsait. Mümkün olduğunca yüz yüze iletişimi tercih etmemiz lazım. Aile içi iletişim herkesin aynı anda konuşması değildir. Biri konuşurken diğerleri dinlemelidir. Gençler en çok anlaşılmayı bekler.”

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Kemal Sayar, “Çocuklarımız eğitim hayatında sürekli sınavdan sınava koşuyor. Bu arada çocuklarımıza başkası için üzülmeyi, kederlenebilmeyi öğretemiyoruz. Bizim işimiz mutlu insanı aramak değil, dertli insanı aramak olmalıdır. Çocuklarımıza başka insanları hissetmeyi öğretmemiz gerekiyor.”

Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir, Prof. Dr. Kemal Sayar’a katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdim etti. Akdemir, “Gözlerimizi, teknolojinin dünyasından sevdiklerimizin gözlerine yöneltmeye davet eden sohbetleri için kıymetli hocamıza Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve sizlerin adına çok teşekkür ediyorum” dedi.


Teknoloji Çağında İyi Anne Baba olabilmek ile Benzer Yazılar:

5 Aralık 2015 Saat : 10:42

Teknoloji Çağında İyi Anne Baba olabilmek Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

 

İstanbul Toki Konutları

Konu Başlıkları

SOSYAL MEDYA TAKİP------ SPONSOR BAĞLANTI -------