TOKİ 2017’de 65 bin konut inşa edecek

Son Güncelleme: 20 Kasım 2016 - 4:05 9 Yorum Yazar:

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca gelecek yıl 7 bölgede 65 bin konut yapılması planlanıyor.

toki logoTOKİ Başkanı Ergün Turan yaptığı açıklamada, TOKİ’nin dünden bugüne gelişen ve değişen çizgisiyle dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmaya devam ettiğini söyledi.

İdarenin bu yıl için koyduğu 60 bin konut hedefini geçtiğini belirten Turan, “Bu misyonumuza daha da sarılarak hedeflerimizi arttırdık. 2016 yılında tüm zamanların rekorunu kırdık. 2016 yılı içerisinde sosyal konut üretimimiz yüzde 95’e çıktı. 2017 yılında da hedeflerimiz doğrultusunda çalışacağız. 2017 yılında 65 bin konutu ihale edeceğiz.” dedi.

İç Anadolu Bölgesi’nde bu yıl 22 bin 87 konutu ihale edip, inşaatına başladıklarını vurgulayan Turan, gelecek yıl bölgede yaklaşık 9 bin konut için proje çalışması yaptıklarını söyledi.

Güneydoğu TOKİ ile inşa ediliyor

Turan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terörün neden olduğu konut ihtiyacını karşılamak için yoğun şekilde çalıştıklarını belirtti.

Bölgede, gelecek yıl da 12 bin 750 konut için proje hazırladıklarını kaydeden Turan, bölgede bu yıl 12 bin 357 konutun yapımına başladıklarını, yıl bitmeden konutların bir kısmını tamamlayıp hak sahiplerine teslim edeceklerini vurguladı.

Turan, özellikle terör dolayısıyla zarar gören yerlerde konut inşa edecek TOKİ‘nin, Gaziantep’te 2 bin 500, Diyarbakır’da bin, Şanlıurfa’da 2 bin 500, Batman’da 250, Mardin’de 2 bin 900, Şırnak’ta 3 bin 600 konut yapacağını bildirdi.

Yeni yılda Doğu Anadolu’da 6 bin 964 konut

Doğu Anadolu Bölgesi’nde de 4 bin 151 konutun bu yıl yapımına başladıklarını aktaran Turan, 2017 yılında bölgede 6 bin 964 konut için projelendirme yaptıklarını ifade etti.

İstanbul‘a yeni projeler

Marmara Bölgesi’nde özellikle İstanbul’da kentsel dönüşüm odaklı çalıştıklarını dile getiren Turan, yeni yılda İstanbul’da 5 bin 200 konut proje geliştirdiklerini söyledi. Marmara Bölgesi’nde bu yıl 5 bin 807 konutun yapımına başladıklarını ifade eden Turan, “Yeni yılda Marmara Bölgesi’nde hedeflerimizi artırdık. Yeni yılda bölgede toplam 12 bin 716 konutu ihale edeceğiz.” diye konuştu.

Karadeniz Bölgesi’ne 10 bin 395 konut

Turan, Karadeniz Bölgesi’nde bölgenin yerel mimari dokusuna göre konutlar inşa ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bölgenin arazi yapısına göre konut üretimlerimizi yapıyoruz. Arazi yapısının elverdiği yerlerde vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu konutları yapıyoruz. Yıl içerisinde inşasına başladığımız 6 bin 20 konutumuz hızla yükseliyor. 2017 yılında da Karadeniz bölgesinde toplam 10 bin 395 konutu ihale edip inşasına başlayacağız.

Akdeniz Bölgesi’nde mahalle kültürü

Akdeniz Bölgesi’nde Adana, Hatay, Antalya gibi illerde mahalle konseptinde projeler geliştirdiklerini söyleyen Turan, şöyle konuştu:

“Bölgede farklı gelir gruplarının aynı semtte buluşabildiği semt sakinlerinin ve esnafın iç içe olduğu, ‘mahalle kültürü’ kavramında vücut bulan, dayanışmayla mutlu olacağımız sosyal yaşam alanları üretiyoruz. Bu yıl içerisinde 6 bin 963 konutun inşasına başladığımız bölgemizde 2017 yılında 7 bin 84 konut yapacağız.”

Ege Bölgesi’nde 6 bin 593 konut

Turan, İdarenin hedeflerini gerçekleştirmek özveriyle çalıştıklarını vurguladı.

Ege Bölgesi’nde özellikle dar gelirli vatandaşlar ve turizm sektöründe çalışanlar için projeler ürettiklerini aktaran Turan, bölgede bu yıl 6 bin 418 konutun yapımına başladıklarını, 2017 yılında Ege Bölgesi’nde 6 bin 593 konut yapacaklarını belirtti.


TOKİ 2017’de 65 bin konut inşa edecek ile Benzer Yazılar:

20 Kasım 2016 Saat : 4:05
  TOKİ

“TOKİ 2017’de 65 bin konut inşa edecek” için 9 Yorum

 1. Necvan Hüseyinoğlu dedi ki:

  Toki yetim ve alt gelirli icin projelerniz nezaman gerçleşecek 2017 icin? Istanbul avrupa yakasinda olacakmi ve ya anadolu ?Başvuru nezaman yapılır ?Lutven bana bilgi vererek yardimci olursaniz Tesekurler

 2. Zeynep Güner dedi ki:

  İyi günler toki artık sosyal konut ittim yapmıyor malesef bu kadar sosyal konuta ihtiyaç duyan binlerce kişi var dön zamanlarda sosyal konut yerine ticaret konut oldu gidiyor artık yeter lütfen biraz olsun sosyal konut değer verin

 3. Zeynep Güner dedi ki:

  Sosyal konut ne zaman olacak artık

 4. SEBAHAT ÖZER dedi ki:

  Merhaba,

  2017 toki konutları kayıt için bilgilendirmenizi rica ederim.

  Saygılarımla,

 5. Cengiz esmen dedi ki:

  normal gelirler için ne zaman başlayacaksınız? avrupa yakasında bizi bilgilendirirmisiniz

 6. TOLGA GÜL dedi ki:

  2017 avrupa yakası istanbul için kura ne zman olacak kayıt yaptırmak istiyorum

 7. onur kurt dedi ki:

  Alt gelir grubu diye sozlesme yapiliyor konut sahibi kiraya veremez diye konut sahibi 120 tl taksiti oduyor kiraciya 650 tl ile’den kiraya veriyor bu nasil sozlesme ticaret aldi badini gidiyor birde alt gelir grubu olucak bu insanlarin sozlesmesini fesh edip daireleri ellerinden alsaniza asil ihtiyac sahipleri surunuyor. Ozellikle kayasehir deki projeleriniz boyle

 8. Fatih hendekçi dedi ki:

  Toki kayıtları nezaman bilgi alabilirmiyiz

 9. Zuhal Demircan dedi ki:

  Başvurular ne zaman bilği verirmisiniz

TOKİ 2017’de 65 bin konut inşa edecek Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

 

İstanbul Toki Konutları

Konu Başlıkları

SOSYAL MEDYA TAKİP------ SPONSOR BAĞLANTI -------