Toki Başkanı, Bedava Ev Yok

Son Güncelleme: 13 Temmuz 2016 - 7:20 0 Yorum Yazar:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nato zirvesi sonrası Suriyeli sığınmacılara gerekirse TOKİ’den ev veririz açıklamasından sonra, Suriyelilere ev verilecek mi? sorusu büyük gündem oluşturdu.rp_Mehmet_Ergun_Turan-300x203.jpgBir kesimin Suriyelilere ev verilmesine büyük tepki gösterirken, bir kesimde sığınmacılara ev verilmesi görüşünü paylaşıyor. Peki Suriyelilere ev verilecek mi? Konu ile ilgili TOKİ Başkanı Ergün Turan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın “Suriyelileri TOKİ evine yerleştiririz” açıklamasından sonra büyük tartışma yaratan konu ile ilgili açıklamada bulundu. Polonya’nın başkenti Varşova’da NATO Liderler Zirvesi dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriyeliler konusunda, “Biz bu mültecileri yıllarca kamplarda barınmaya, boş buldukları apartmanların bodrum katlarına mı mahkûm edeceğiz? Gerekirse, TOKİ’nin elinde boş konutlar var. Nasıl Ahıska Türklerine Erzincan’da krediyle konutlar verdiysek, ki onlar bunu taksitlendirdiler ve ödeyecekler, aynı şeyi yapabiliriz” sözleri üzerine gözler TOKİ’ye çevrildi.

Kimseye bedava ev verilmeyecek Çok merak edilen Suriyelilere ev verme konusuna TOKİ Başkanı Ergün Turan, şöyle konuştu. “Sayın Cumhurbaşkanı, Ahıska Türklerine verildiği gibi Suriyelilere de TOKİ konutu verilebileceğini söyledi. Bize henüz bir görevlendirme yapılmadı ama yapılırsa Ahıskalılara verildiği gibi, Suriyelilere de borçlandırma suretiyle elimizdeki konutlardan verilebilir. Bu konutlar belli bölgelerde, herhalde seçilecek Suriyeli ailelere de verilebilir.

Bedeli neyse o fiyattan uzun vadeli ödeme koşullarıyla verilebilir. Çünkü TOKİ kâr amacı gütmediği için zaten vatandaşa da maliyetinden konut satıyor. Suriyelilere de maliyet fiyatına olabilir. Ahıska Türklerine Erzincan’da 500-600 civarında konut, bedeli karşılığında verildi. Yani kimseye bedava konut verilmeyecek.” dedi. Suriyeliler için özel projeler ile ilgili haberlerin olduğu belirtilirken konu ile ilgili, TOKİ Başkanı Ergün Turan, “O da olabilir.

TOKİ bu konuda uzman bir kuruluş, yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da Somali’de, Sri Lanka’da afette evlerini kaybedenlere konutlar yaptı” yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin gazetelerde yayınlanmasının ardından bürokratların da eldeki konut envanterine ilişkin çalışma başlattığı öğrenildi.


Toki Başkanı, Bedava Ev Yok ile Benzer Yazılar:

13 Temmuz 2016 Saat : 7:20
  TOKİ

Toki Başkanı, Bedava Ev Yok Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

 

İstanbul Toki Konutları

Konu Başlıkları

SOSYAL MEDYA TAKİP------ SPONSOR BAĞLANTI -------