TOKİ Başkanı, Kentsel Dönüşümden Kâr Etmiyoruz

Son Güncelleme: 1 Mart 2017 - 8:37 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • TOKİ Başkanı, Kentsel Dönüşümden Kâr Etmiyoruz

“Şehirler, medeniyetlerin iniş ve çıkışlarına göre şekillenirken, bu durumdan içinde yaşayanların yaşam biçimleri de doğrudan etkilenmektedir. Bunu şehirdeki mekân, mimari ve fiziki dokudan anlayabiliriz. Yani bir şehrin fiziki dokusu şüphesiz insan dokusunu da yansıtmaktadır. Ayrıca bu doku insanların sadece ruhunu değil, geleceğini ve inanç dünyasını da etkileyebilmektedir.”

Bu cümleleri, Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi tarafından gerçekleştirilen “Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları”nın beşincisinde kuran, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün TURAN; şehir ve medeniyet gibi iki büyük ve önemli kavramı anlatmanın ne kadar güç olduğunu vurguladı.

Konferansın, “İnsan, şehir ve medeniyet” konulu oturumunda konuşan Turan; “Günümüzde dünyada yaşam kalitesinin iyileştirilmesi yolunda önemli çabalar sarf edilmektedir. Buna rağmen insanlarının büyük bir kısmı sağlıksız, köhnemiş veya afet riski yüksek alanlarda yaşamaktadır. Hızlı kentleşme, çarpık ve kaçak yapılar, nüfus artışı, deprem riski, göçler ve gecekondulaşma şehirler için büyük bir problemdir.’’ tespitinde bulunduktan sonra, ‘‘Bugün Türkiye’nin nüfusu 80 milyona ulaşmıştır. Yaklaşık 23 milyon civarında konut vardır. Nüfus artışına paralel olarak her yıl 600-700 bin civarında yeni konut üretilmektedir. Türkiye’de konut ihtiyacı nüfus artışı, yenileme, göçler ve kentsel dönüşümden kaynaklanmaktadır. Kentleşme oranı ise yüksek olup 2023’de % 90’lar düzeyine ulaşacağı öngörülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Hedefleri itibarıyla TOKİ’yi anlatan Ergün Turan, 14 yılda ürettikleri 770 bin sosyal konutla bir model olduklarını söyleyerek; “TOKİ 14 yılda yaklaşık 140 Milyar yatırım yapmıştır. Bu yatırımın tamamını kendi modeli ile sağlamış ve devletin bütçesinden nakdi bir pay almamıştır. TOKİ’nin ortalama yıllık üretim kapasitesi 45-50 bin birim konuttur. 2016 yılında ise bu rakamın üstüne çıkılmış; 64 bin yeni konutun inşaatını başlatmıştır. Bu yıl hedefimiz ise 65-70 bin konutun inşaatına başlamaktır. Dolayısıyla, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’te 1 milyon 200 bin konut rakamına ulaşılmış olacaktır.” açıklamasını yaptı.

‘Kentsel Dönüşüm’ konusuna da değinen Turan; “Kentsel dönüşümde sorunun kaynağının; yoğun nüfus artışı, kontrolsüz göç ve plansız gelişme gibi pek çok zincirleme faktörün ortaya çıkardığı sağlıksız kentleşme olduğunu biliyoruz. TOKİ olarak Kentsel dönüşümden kar etmiyoruz, kolaylaştırıcı çözümlerle vatandaşlarımızı destekliyor ve gerektiğinde de süreci sübvanse ediyoruz. Çevre düzenlemeleri ve donatılarıyla, çocuktan yaşlıya her kesimin sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek ve aynı zamanda yaşadıkları kentten soyutlanmayacakları projeler tercih edilmelidir. Bu aşamada tasarım da önemli bir rol oynamaktadır. TOKİ olarak son 3 yıldır bu konuda ciddi adımlar attık. Projelerde geleneksel şehir kültürümüzde olduğu gibi toplumun farklı kesimlerini kaynaştırarak sosyal bütünleşmeyi destekleyen projeler geliştiriyoruz…” ifadelerini kullandı. TOKİ


TOKİ Başkanı, Kentsel Dönüşümden Kâr Etmiyoruz ile Benzer Yazılar:

1 Mart 2017 Saat : 8:37
  TOKİ

TOKİ Başkanı, Kentsel Dönüşümden Kâr Etmiyoruz Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

 

İstanbul Toki Konutları

Konu Başlıkları

SOSYAL MEDYA TAKİP------ SPONSOR BAĞLANTI -------