Zorunlu Trafik Sigortası TBMM’de


Hükümet, zorunlu trafik sigortasından Kanal İstanbul’a, terörün finansmanından kaçak yapı aboneliğine kadar birçok alanda değişiklik getiren düzenlemeleri tek torba tasarıyla Meclis’e gönderdi.

tbmmZorunlu trafik sigortasında yüksek bedelinin düşürülebilmesi amacıyla sigorta şirketlerinin yükü hafifletilecek. Sigorta kapsamındaki tazminatlara uygulanan özel kurallar devam edecek. Ancak kural bulunmayan durumlarda Borçlar Kanunundaki genel esaslar işleyecek.

Tazminatlar ve manevi tazminat konusunda Karayolları Kanunu’nda ve genel şartlarda düzenlenmeyen hallerde Borçlar Kanunu’nun “haksız fiiller”e ilişkin hükümleri uygulanacak. Zorunlu sigortanın kapsamı da daraltılıyor.

Bu sigorta, “Hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri. İlgililerin, sigortalının sorumluluk riski kapsamında olmayan tazminat talepleri. Mali sorumluluk sigortası genel şartları ve ekleri ile tanımlanan teminat içeriği dışında kalan talepleri” kapsamayacak. Ayrıca şirketler, genel şartlarla ilgili ek belgeler talep edebilecekler.

Zorunlu Trafik Sigortası TBMM’de ile Benzer Yazılar:

24 Mart 2016 Saat : 10:50

Zorunlu Trafik Sigortası TBMM’de Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------   SPONSOR BAĞLANTI ------

 

İstanbul Toki Konutları

FACEBOOK SAYFASI

facebook