Başakpazar Türkiye’nin en modern pazarı

Son Güncelleme: 28 Ocak 2012 - 8:20 1 Yorum Yazar:

Başakşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Türkiye’nin en modern pazarı olma özelliğini taşıyan ‘Başakpazar Fuar ve Sergi Alanı’ hizmete açıldı. Tekstilden gıdaya, kafeteryadan sinemaya kadar birçok özelliği bulunan Başakpazar müşterilerine AVM tadında alışveriş keyfi sunuyor
Başakşehir Belediyesi semt pazarlarını bir çatı altında toplayarak geleneksel alışveriş keyfini modern AVM konforuyla yaşatacak. Belediye bu amaçla yaptığı Başakpazar Fuar ve Sergi Alanı’nı Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla Başakşehirlilerin hizmetine sundu. Düzenlenen halk açılışıyla hizmete giren pazar gıdadan tekstile kadar birçok alanda vatandaşlara hizmet verecek. Gençlerin ve çocuklarında unutulmadığı tesiste eğlence alanları, restoranlar, kafeteryalar ve 6D sinema bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN EN MODERN PAZARI

10 dönüm arazi üzerine kurulan ve dört kattan oluşan Başakpazar bini aşkın esnafa ev sahipliği yapıyor. Market arabalarıyla yorulmadan konforlu bir alışveriş ortamı sunan Başakpazar Fuar ve Sergi Alanı’nda engelli vatandaşlar için özel olarak tasarlanmış rampa ve özel lavabolar da bulunuyor. Yürüyen merdiven ve asansörlerle katlar arasında ulaşım kolaylığı sağlayan tesis, bay-bayan mescidi ve tekstil katında doğru ürünü seçebilmek için deneme kabinleri de bulunuyor. AVM mantığıyla işletilecek olan Başakpazar bir üst boyuta taşınarak “Fuar ve Sergi Alanı” olarak da hizmet verecek.

GÜVENLİ VE SAĞLIKLI

Geleneksel halk pazarlarının en önemli sorunları olan hırsızlık, kapkaç, taciz gibi olaylar pazaryerinde bulunan güvelik ekipleri tarafından engellenecek. Vatandaşların Başakpazar Fuar ve Sergi Alanı’nda karşılaşabilecekleri olası bir sağlık sorununun da düşünüldüğü Başakpazar’da acil müdahaleler için sağlık personeli ve sağlık kabini de bulunuyor.

FOTO GALERİ

VATANDAŞ NE ALDIĞINI BİLECEK

Modern bir alışveriş için gerekli bütün imkanlarla donatılan Başakpazar’ın sahip olduğu bir diğer önemli özelliği ise bünyesindeki gıda kontrol laboratuvarı olması. Pazardan satın alınan ürünlerin kalitesinden veya hijyen şartlarından şüphe duyulduğu anda, ürün gıda kontrol laboratuvarında incelenecek. Bütün vatandaşların yaralanabileceği gıda kontrol laboratuvarı sayesinde tüketicilerin aklındaki soru işaretleri de giderilmiş olacak.

ESNAFA ÖZEL OTOPARK

Modern mimarisi ve çevreciliğiyle göz dolduran Başakpazar, bünyesinde 450 araçlık kapalı, 150 araçlık açık otoparkı bulunuyor. Pazar bu özelliğiyle geleneksel pazarlarda bir çileye dönüşen otopark problemini de ortadan kaldırmış oluyor. Ziyaretçilerine sunduğu bu imkanla alışveriş keyfini doyasıya yaşamalarını sağlayan tesis, yaklaşık 7 bin metrekare alana konuşlanmış ve 295 araç kapasiteli esnaf otoparkıyla bölge trafiğini de rahatlatıyor. Tesise araçsız gelecek vatandaşları da düşünen belediye, Başakpazar’da belirli noktalardan ücretsiz servisler kaldırarak Başakpazar’da ulaşımı da kolaylaştırıyor.

EV HANIMLARI UNUTULMADI

Başakpazar Fuar ve Sergi Alanı’nın ev hanımları için kazanç kapısı yapma projelerinden söz eden Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Başakpazar’ı bir gün sadece kadınlarımıza tahsis ederek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş olacağız. Kadınlarımız herhangi bir ücret ödemeden kendi elemeği göz nuru ürünlerini pazaryerinde satabilecekler” diyerek ev hanımlarına müjdeyi verdi.

VATANDAŞLAR VE ESNAF MEMNUN

Vatandaşlar da Türkiye’de bir ilk olan Başakpazar Fuar ve Sergi Alanı’ndan son derece memnun. Daha önce açık semt pazarlarına gittiklerini ve buralarda araç park etme, hırsızlık ve soğuk gibi bir çok problemle karşılaştıklarını belirten vatandaşlar, Başakpazar sayesinde bütün bu olumsuzlukların ortadan kalktığını belirtti. Esnaflar ise en büyük sorunları olan soğuk hava ve yağıştan kurtulmalarına sevindiklerini söyledi. Başakpazar’ın kendilerine sunduğu yeni imkanlarla satışlarının artığını belirten esnaf, Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a kendilerine böyle bir hizmeti sağladığı için teşekkür etti.

Hem alışveriş hem eğlence

İnsanlar bir yandan keyifli alışverişin tadını çıkarıyor, diğer yandan pazarın üzerindeki dinlenme alanında harika bir çevre düzenlemesi olan alanda sevdikleriyle birlikte zaman geçirerek günün yorgunluğunu üzerinden atıyor.

Yenişafak


---------------------------------------------------------------------------------

Başakpazar Türkiye’nin en modern pazarı ile Benzer Yazılar:

28 Ocak 2012 Saat : 8:20

“Başakpazar Türkiye’nin en modern pazarı” için 1 Yorum

  1. Tuğba Yüksel dedi ki:

    Kapalı pazar kura listesini bir türlü gorememekteyim bilgilerin sır gibi saklanmamasini rica ederim
    Saygilarimla

Başakpazar Türkiye’nin en modern pazarı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------