Başakşehir Bilgievi Öğrencilerinden Yeni Bir Film

Son Güncelleme: 26 Mayıs 2012 - 9:09 0 Yorum Yazar:

Başakşehir Belediyesi Bilgi Eviöğrencileri, “Küçük Bir Umut” adlı kısafilmin ardından iki yeni kısa filminçekimlerine daha başladı.

Başakşehir Belediyesi Bilgi Evleri Tiyatro Kulübü bünyesinde yürütülen derslerde her sene 4 bine yakın tiyatro ve sinema oyuncusu yetişiyor. Alanında uzman öğretmenlertarafından verilen eğitimlerdeöncelikle tiyatro ve sinema ile ilgili teknik bilgiler edinen öğrencilerteoride öğrendikleri kamera karşında ve sahnede uyguluyor. Bilgieviöğrencileri, engellilerin yaşamını konu alan ve rol aldıkları “Küçük bir Umut” adlı kısa filmin ardından iki yeni kısa filmin çekimlerine daha başladı.

Kısa filmlerin ikincisi Başakşehir Belediyesi Bilgi Evi’ne de ismini veren Mavi Marmara’da şehit olan gazeteci Cevdet Kılıçlar’ı konu ediyor. Tiyatro Kulübü öğretmeni Osman Doğan tarafından verilen eğitimlerde, Cevdet Kılıçlar Bilgi Evi öğrencileri kamera önünde oyunculuklarını sergilerken kamera arkasında da sanat yönetmenliği, reji grubu, teknik ekiplerde görevler alarak sürecin parçası oluyor. Uygulamalı bir sinema deneyimi yaşatan kısa film projesinin, 31 Mayıs’ta Cevdet Kılıçlar Bilgi Evi’nde galası yapılacak.

Cemil Meriç Bilgi Evi öğrencileri tarafından çekilen Kısa film ise “Hoşgörü” teması işleniyor. Hazırlanmakta olan kısa film, Cemil Meriç Bilgi Evi’nin resmi açılışında gösterilecek.

Kısa filmlerde kullanılan mekanlar Bilgi Evi’nin bulunduğu bölgeden seçilerek öğrencilerin kendi ilçesini yakından tanıması sağlanıyor. Filmde rol alan ellerinde bulunan malzemeleri de kullanarak filme destek sağlıyorlar.

Üçer aylık periyotlarla dört kur olarak verilen kurslarda önümüzdeki dönemde iki kısa film projesi de başlayacak. Türk Filmlerinin sesinin öğrencilerin oyunculuğu ile birleştirecek olan kısa filmde drama tekniğini sinema ile birleştirecek.

İkinci proje olan ‘Stop Motion’ ismi verilen teknikle çekilecek kısa filmde, öğrenciler çeşitli objeleri ve oyuncuları kamera önünde bir kare ilerleterek hareketli görüntüler elde edecek.

Eğitimlerini tamamlayan minik oyuncular Bilgi Evleri tarafından ulusal televizyonlarda yer alan çocuk kanallarındaki programlara yönlendirilerek, profesyonel hayata adım atmalarına yardımcı olunuyor.

Uygulama ile başarılı olan öğrencileri motive edilirken, sinema ve televizyon alanında ihtiyaç duyulan deneyimli çocuk oyuncu ihtiyacının karşılanmasına önemli katkılar sağlıyor.


---------------------------------------------------------------------------------

Başakşehir Bilgievi Öğrencilerinden Yeni Bir Film ile Benzer Yazılar:

26 Mayıs 2012 Saat : 9:09

Başakşehir Bilgievi Öğrencilerinden Yeni Bir Film Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------