Başakşehir’de bulunan patlayıcılarla ilgili iddianame tamamlandı

Son Güncelleme: 18 Nisan 2012 - 10:52 0 Yorum Yazar:

‘Aşkım bilim teknik getir’ şifreli mesajın çözülmesiyle, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın çevresinde bulunan patlayıcı ile ilgili soruşturma tamamlandı.

Atatürk Olimpiyat Stadı’nın çevresinde bulunan 4 kilo 622 gram plastik patlayıcı, 2 adet kablo ile bağlı fünye ve bir adet mayın ile ilgili iddianame tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı Emin Aydinç tarafından hazırlanan iddianamede 2 tutuklu şüpheli yer alıyor. İddianamenin şüphelilerinden Metin İnce, ‘Terör örgütü PKK üyesi olmak ve patlayıcı madde bulundurmak’ diğer şüpheli Özkan Bayhan ise ‘Terör örgütü PKK üyesi olmak’ ile suçlanıyor. İddianamede Metin İnce’nin 9,5 yıldan 22 yıla, Özkan Bayhan’ın ise 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

İddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen tarafından onaylanarak İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Uludure’de 34 kişinin ölmesini bahane ederek kaos çıkarmayı hedefleyen terör örgütünün bu planı üzerine polis, Kapalıçarşı’da bir çocuk giyim mağazasında çalışan Metin İnce’yi teknik ve fiziki takibe almıştı. Şüphelinin cep telefonuna ‘Aşkım gelirken bilim teknik getir’ mesajı polisi şüphelendirmişti. Bu mesajdan üç gün sonra gelen ikinci mesaj şüpheleri artırmıştı. Anlamsız bazı harfler ve rakamları bir önceki mesajla birlikte değerlendiren polis bunun bir şifre olduğunu tespit etmişti. İlk mesaja göre geçen şifre Bilim ve Teknik dergisinin Ocak sayısında gizliydi. Dergiyi didik didik inceleyen İstanbul polisi örgüt mensuplarının derginin 26. sayfasındaki Van depremiyle ilgili yazıyı kendilerine malzeme yaptığını belirlemişti. İkinci mesajdaki rakamlar sayfaları işaret ederken, harflerin de paragrafları gösterdiği tespit edilmişti. Şifrelere göre kroki çizilmiş ve bu krokinin Başakşehir’de Atatürk Olimpiyat Stadı’na 700 metre uzaklıktaki ağaçlık bir alanı gösterdiği ortaya çıkarılmıştı. Burada yapılan kazıda da patlayıcı madde ile malzemeler ele geçirilmişti.

(CİHAN)


---------------------------------------------------------------------------------

Başakşehir’de bulunan patlayıcılarla ilgili iddianame tamamlandı ile Benzer Yazılar:

18 Nisan 2012 Saat : 10:52

Başakşehir’de bulunan patlayıcılarla ilgili iddianame tamamlandı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------