Başakşehir’de, okul kantinleri denetleniyor

Son Güncelleme: 11 Kasım 2014 - 2:45 0 Yorum Yazar:

Başakşehir Belediyesi eğitim kurumları kantinlerini ve okul çevrelerinde gıda satışı yapan iş yerlerinin denetimlerine başladı.

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri ve Zabıta Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmada, okul kantinlerinin ortamının, çalışan personellerin hijyen kurallarına uygunlukları ve satışı yapılan gıda maddelerinin standartlara uygunlukları denetleniyor.

kantinOkulların açılışından itibaren 15 kantin denetlendi

Okulların açılmasıyla öğrencilerin sağlığını tehdit edecek unsurların oluşmasını önlemek amacıyla yapılan çalışmalarda ilçede bulunan 15 okul kantini denetlendi. Kasım ayının ortasında bitmesi planlanan denetimler de dengesiz beslenmeye ve şişmanlığa (obezite) sebep olabilecek yiyecekler, enerji yoğunluğu yüksek ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, aromalı içecekler, kızartma ve cipsler vb. yiyeceklerin satışının yapılmasına izin verilmiyor. Bu tür yiyecek madde satışı yapılan kantinlere ise cezai işlem yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın ön görmüş olduğu hususlarda denetimlerini yapan Başakşehir Belediyesi, eğitim kurumlarını, işletme alt yapısı, personel hijyeni, gıda hijyeni ve muhafaza hususları gibi konularda da sıkı denetim uyguluyor.

‘Denetimlerimiz yıl içinde devam edecek’

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner Hekimi Z. Ataner Bozkurtlar yapılan denetimlerin artarak devam edeceğini belirti. Bozkurtlar, “İlçemizdeki bütün kantinlerde denetimler yapıyoruz. Okulların açılmasıyla birlikte bu denetimlere başlıyoruz. Yıl içinde de kurumlarda rutin kontrollerimizi devam ettireceğiz.” açıklamasında bulundu.kayasehiristanbul.net

‘Amacımız Obezite ile Mücadele’

Başkaşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner Hekimi Z.Ataner Bozkurtlar, ” Her yıl düzenli olarak denetim yaptıklarını Başakşehir’de denetlenmeyen okul kantini kalmadığını belirterek amacımız sağlıksız beslenmenin önüne geçmek ve obezite ile mücadele etmek. Kantinlerdeki denetimlerimizde ekipmanların temiz olmasına, ürünlerin son kullanma tarihlerine bakıyoruz. Meyveli içecekleri incelerken de kutuların üzerinde aroma ifadesinin olmamasına bunun yerine nektar yada meyve suyu ibaresi olmasını arıyoruz. ” dedi.


---------------------------------------------------------------------------------

Başakşehir’de, okul kantinleri denetleniyor ile Benzer Yazılar:

11 Kasım 2014 Saat : 2:45

Başakşehir’de, okul kantinleri denetleniyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------