Başakşehir’e Hanımeli değdi

Son Güncelleme: 30 Mayıs 2012 - 1:01 0 Yorum Yazar:

Başakşehir Belediyesi’nin bir ilke imza atarak, “El Emeğim Kendi İşim” sloganı ile hayata geçirdiği projenin açılış töreninde konuşan Başakşehir Belediye Bakşkanı Mevlüt Uysal “Bugün Başakşehirli hanımlarımızın günü. Bundan böyle her salı hanımlarımızın hayallerini gerçeğe, emeklerini de kazanca dönüştürecekleri gün olacak” dedi.

“Hanımeli ” bir öncü olacak

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal dört ay önce müjdesini verdiği projenin açılış töreninde hanımlara seslendi.Uysal,“Türkiye’ye örnek olacak “Hanımeli” projemizle kadınlarımıza ücretsiz tezgâhlar veriyor, el emeklerini satarak kendi işlerini kurmalarını sağlıyoruz. Sermayesi olmayana kefilsiz, senetsiz kredi veriyoruz “dedi. “Hanımeli Başakkadın Girişimcilik Projesi”nin bir öncü olduğunu söyleyerek, “Başakpazar, açıldığından bu yana beş ilçenin yetkilisi bu güzel pazarı kendi ilçelerinde kurmak için incelemeler yaptı. İnanıyorum ki Başakpazar gibi el emeği pazarımızda diğer ilçelere örnek olacaktır, bu proje sayesinde Başakşehir’de ekonomik sıkıntı yaşayan hanım kalmayacak” dedi. Hanımlardan beklentilerini de dile getiren proje mimarı Mevlüt Uysal “Hanımlarımız üzerlerine düşeni yaparak, piyasadaki ürünlerden daha iyi kaliteli ürünler satmalı ki müdavimleriniz olsun, kadın elinin değdiği her şeyi güzelleştirdikleri gibi, ticarete de güzellik ve bereket katacaklarına inancım sonsuz” dedi.

Hanımlar Kurslarda becerilerini geliştirecek

Ürettikleri ürünlerle profesyonelleşmek isteyen ya da yeni bir alanda üretim yapmak isteyen hanımlara İSMEK ve Halk Eğitim Merkezleri’nin ortaklığı ile kurslar verip destekleyeceklerini de vurgulayan Uysal, paraya ihtiyacı olmayan hanımları da Hanımeli projesine katılmaya davet etti. Uysal, “Paraya ihtiyacım yok ama el emeğimi satıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak istiyorum diyorsanız, özellikle orta bölgemizdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanızı sağlayabiliriz. Hanımlarımızın inşallah ana caddelerde de dükkân açtıklarını görürüz. Gayretiniz ve emekleriniz örnek olur inşallah” diyerek sözlerini tamamladı. Başakşehir Belediyesi Başkan yardımcıları, Meclis Üyeleri, Ak parti Başakşehir Kadın kolları temsilcilerinin katıldığı açılışa çok sayıda Başakşehirli Hanım da aileleri ile katıldı.

Açılış programının ardından beraberindeki heyetle stantları dolaşan Mevlüt Uysal, hanımlarla sohbet etti, hayırlı olsun diledi. Mevlüt Uysal’a çeşitli ikramlarda bulunan hanımlar, başkanla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başakşehir Belediyesi, TİSVA (Türkiye İsrafı Önleme Vakfı) ve Başakpazar organizasyonuyla hayata geçirilen çalışmaya, Başakşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ve Başakşehir kent Konseyi Kadın Meclisi de destek veriyor.
“Bu ülke kadınları yeteneklerini ortaya koyamadığı için 50 milyon kutu ilaç içti”

İlk satışların yapan hanımların heyecanına televizyonların sevilen sunucusu İkbal Gürpınar da tatlı sohbeti ile ortak oldu. Sahnede sanatçı Emre Ermiş ile birlikte sevilen şarkıları hanımlarla birlikte söyleyen Gürpınar şiirleri ile de zaman zaman duygusal anlar yaşattı. Stantları dolaşarak hanımlarla tek tek sohbet eden Gürpınar “Bu ülke kadınları yeteneklerini ortaya koyamadığı için 50 milyon kutu ilaç içti. Kadınlarımızın yetenekleri çok, onlara ürettiklerini değerlendirebilecekleri böyle ortamlar sağlandıkça da çok mutlu olacaklardır”dedi.

Gelin Görümce, abla kardeş el ele satış yapıyor

Gelin Görümce olan Ayten Ünlü ve Nurhan Ünlü ortak bir stantta gıda ürünleri satıyor. Engelli bir vatandaş olan Nurhan Ünlü “Kadınlarımızın düşünülmesi çok güzel, bizde kendi emeklerimizi satacağız. Arkadaş çevremizde en çok beğenilen ürünlerimizi sergileyeceğiz” dedi.

Kardeş olan Sevgi Uygur-Özlem Koç çocukları ile birlikte stantta kendi tasarladıkları mutfak önlükleri satıyorlar. Sevgi Uygur “Ablamda bende ev hanımıyız, boş oturmaktan sıkılıyorduk. Belediyemizin biz ev hanımlarına böyle bir destek vermesi çok güzel” dedi. Özlem Koç ise iki sene önce Belediye’den ev hanımlarına yönelik bir çalışma istemiş. Tekstil teknikeri olan Koç, kızı olunca meslek hayatıma ara vermiştim “Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederim, el emeğimizi satabileceğimiz böyle güzel bir ortamı bize kazandırdı, yeniden çalışma hayatına dönmemize vesile oldu” dedi.

Bedensel engelli olan Zatiye Ökten standında kendi ürettiği tokaları satıyor “Evde yetim ve engelli çocuğum var onu okutmaya çalışıyorum”dedi.

Rehabitasyon Merkezi öğrencileri kendi yaptıkları sabunları satıyor
Başakşehir’de faaliyet gösteren bir Rehabitasyon Merkezi öğrencileri de Hanımeli projesine dahil olarak, stantlarında öğrencilerinin ürettiği sabunları satıyorlar. Kurum yetkilisi Kübra Göktepe “Hanımelinin öğrencilerimize çok şeyler katacak, ortamı çok uygun. Katılımcılarımıza da sosyal bir ortam sağlayacak” dedi.

Her yaştan başvuru var

Sadece Başakşehir’de ikamet eden hanımların katılabildiği el emeği pazarı her hafta salı günleri 11.00-16.00 saatleri arasında hizmet verecek. Başakşehir Belediyesi tarafından kendilerine ücretsiz tahsis edilen stantlarda, her türlü çıkabilecek sorununda Başakşehir Belediyesi ve Başakpazar Fuar ve Sergi Alanının yönetimi yardımcı olacak. Hanımeli Projesinde, katılımcıların ürünlerini taşımada kolaylık sağlamak için ücretsiz ulaşım imkânı ve elektrik, su, teknik destek gibi hizmetlerde yönetim tarafından sağlanacak.

Sadece el emekleriyle yaptıkları ürünleri satacaklar

Başakşehir Belediyesi Pazarda ürün satışı için hanımlara 450 stant tahsis etti. Bu stantlarda girişimci hanımlar yalnızca kendi ürettikleri organik ürünleri satabilecekler. 150 standın yer aldığı Gıda bölümünde tatlılar, börekler, kurabiyeler yer alırken , 300 standın yer aldığı Tekstil bölümünde ise masa örtüleri, el örgüsü ürünler, makromeler, kıyafetler, ahşap, çeşitli obje süslemesi, takılara kadar geniş bir yelpazede hizmet verecek. Başakşehir Belediyesi tarafından sağlanacak fon, oluşturulacak havuzda toplanacak ve başvurusu uygun bulunan her kadına teminatsız, kefilsiz, faizsiz mikro kredi verilecek. Şimdiye kadar projede stant açmada ekonomik desteğe ihtiyaç duyan 100 kadın mikro krediye başvurdu.


---------------------------------------------------------------------------------

Başakşehir’e Hanımeli değdi ile Benzer Yazılar:

30 Mayıs 2012 Saat : 1:01

Başakşehir’e Hanımeli değdi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------