Bu masada İstanbul’un kaderi var

Son Güncelleme: 18 Kasım 2011 - 11:48 0 Yorum Yazar:

Van depreminin ardından nefeslerin tutulduğu İstanbul’da bugün kritik bir toplantı var. AK Parti’li, CHP’li ve bağımsız 39 belediye başkanı, Kadir Topbaş başkanlığında bir araya gelecek. Masada ‘deprem’ olacak. Toplantıyı olumlu bulan başkanlar, ‘artık icraat zamanı’ mesajı veriyor. İşte İstanbul’un kaderini görüşecek isimlerin yorumları:Deprem siyaset üstü

Nebahat KOÇ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 39 ilçe belediye başkanıyla yapılacak toplantı öncesi şunları söyledi: Deprem, hayati önem taşıdığı için bu konuya siyaset üstü olarak bakıyor ve ona göre bu işi ele alıyoruz. Toplantıda üzerinde çalışılan yeni deprem yasa taslağına ilişkin belediye başkanlarımızın da görüşlerini alacağız, onlar da katkı sunacaklar. Bu konuda İstanbul önemli bir ayak olacak. O yüzden yasanın hazırlanması esasında görüş ortaya konması gerekir. Deprem konusu aynı zamanda teknik bir konu olduğu için toplantıya teknik başkan yardımcılarının da katılmasını istedim. Yine ilçe belediye başkanlarımız, kendi ilçesinin durumunu ortaya koyacak. Konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunacağız.

Yeni şehir alanı daha kolay
Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin (AK Parti): Tüm belediyelerin toplanması çok mühim. Deprem için çalışmalar var. Ancak yeterli değildi. Yeni şehir alanları ve yapılar oluşturulması, mevcut yapı stokunun dayanıklı hale getirilmesinden daha kolay ve rantabl. Mülkiyet rejimi ve insanların konutu yatırım aracı olarak görmesi kentsel dönüşüm için zorluk yaratıyor. İstimlakleri ve fiyat belirleme maliyetlerini yükseltiyor.

5 yıllık plan yapmalıyız
Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara (AK Parti):
Van’da ciddi çalışma yaptık, devlet- belediye oradaydı. Ama tüm imkanlara rağmen iyi koordinasyon kurulamayınca başarı elde edilemedi. O yüzden aşama aşama planlama yapmalıyız. 5 yıllık olmalı. Yerinde dönüşüm için vatandaşa alternatifler sunulmalı. Özel sektör, Kiptaş, kooperatifler kentsel dönüşüm içinde olmalı. Ada bazında dönüşümleri yapmamız lazım. TOKİ sosyal konutlar da yapmalı.

Depremde Ataşehir’in %70′i yıkılır
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İLGEZDİ (CHP):
Tüm başkanların bir araya gelmesi doğru ancak geç kalınmış bir olay. Artık icraata geçilmesi gerekiyor. Kentin yeniden planlanması lazım. Çünkü İstanbul’un yüzde 70′i varoş. İlçemizde yapıların yüzde 70′i gecekondu. Bunların da yüzde 50′si kaçak, yüzde 20′si çok eski. Ataşehir’in  yüzde 10′unu da TOKİ’nin yeni yapıları oluşturuyor. Bir depremde ilçenin yüzde 70′i yıkılır. Göreve geldiğimden bugüne buna dikkat çekmeye çalışıyorum.

Toplantı  ve içeriği önemli
Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal (CHP):
Depremi önemsiyoruz. Bunun için böyle bir toplantının yapılması önemli. Önemli olan bir başka husus da içeriği. Düşüncelerimizi dile getireceğiz, söylenenlere bakacağız. Söylenenlerin uygulanması gerekir. İlçemizde genel olarak zemin iyi. Dere yataklarına dikkat etmek gerekiyor. Deprem hazırlığını üniversitelerle yürütüyoruz.

Akşam


---------------------------------------------------------------------------------

Bu masada İstanbul’un kaderi var ile Benzer Yazılar:

18 Kasım 2011 Saat : 11:48
  GENEL

Bu masada İstanbul’un kaderi var Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------