Bülent Yıldırım İslam Dünyası’nı analiz etti

Son Güncelleme: 29 Mart 2014 - 11:49 0 Yorum Yazar:

Başakşehir Belediyesi tarafından 6 ay boyunca, her ay düzenlenen “İslam Dünyası Konuşmaları”nın 4. konuğu İHH İnsanı Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım oldu. Yıldırım, İslam Coğrafyası’nın dünü, bugünü ve geleceğini değerlendirdi; İHH bünyesinde yapılan çalışmaları anlattı.

bülent yıldırım‘Direnen Dünya İslam Dünyası’ konulu söyleşi, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir’in Moderatörlüğünü yaptığı geceye, Başakşehir Belediye Başkanı Yardımcısı Haluk Dikbaş ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir katıldı.

‘İslam Dünyası İstiklal Mücadelesi veriyor’

Başakşehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin açılış konuşmasını yapan Moderatör Cihangir İşbilir, İslam Dünyası’nın İstiklal Mücadelesi verdiğini belirtti, “İslam Dünyası, 100 sene önce Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla en önemli siyasi destek mekanizmasını kaybetti. İslam Dünyası’nın merkezi Türkiye’de ise tarihin gördüğü en şiddetli toplum mühendisliği operasyonu yaşandı. Doksan senedir tarihte görülmemiş bu parçalanmanın ve gerilemenin travmasını ve gerilimini atlatmaya çalışıyoruz. Parça parça ve bir bütün olarak tüm direniş cephelerini kaybeden İslam Dünyası, yüz yıl önce başlayan esaretinden kurtulma mücadelesi veriyor bugün. Batının çifte standartlarını, Doğu’nun ihanet şebekelerini deşifre ediyor. Muhasebeyi, inşayı, toplumsal arınmayı birlikte gerçekleştiriyor İslam Dünyası.”

‘Batı yeşil kuşağı düşman ilan etmiştir’

Sözlerine İslam Dünyası’ndaki tarihteki direnişini anlatarak başlayan İHH Başkanı Bülent Yıldırım: “İslam Dünyası’ndaki direnişi anlatırken Erbakan Hoca’yı anmak gerekir. Hoca, İslam Birliği projesinin gerçekleşmesi için mücadele vermiştir. Şimdi bile D8’lerin işlevi yanına bir oluşum eklenemedi. Bugün yaşadıklarımız 4. Dünya Savaşıdır. Batı İslam Dünyası’nı çökertip, yok etmek istemektedir. Batı, yeşil kuşağı düşman ilan etmiştir. 1988’de bu güçler kendi aralarında yaptıkları toplantıda şunu demişlerdir, ‘Bütün Müslümanların kanı, 1 damla petrol etmez.’ Batı, Müslüman derken hiçbir zaman laik, açık, kapalı, Sünni, Şii ayrımı yapmamıştır.” dedi.

Dünya üzerindeki tüm acıların İslam Coğrafyası’nda yaşandığına dikkat çeken Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü, “Dünya’daki savaşları listelerseniz; Afganistan, Filistin, Mora, Türkistan, Arakan, Orta Afrika, Doğu Türkistan, Suriye, Mısır hepsinde Müslüman kanı akmaktadır. İslam Dünyası kendi içindeki problemleri çözmelidir. Bunun içinde bilgi, irade ve güç gerekir. Batı İslam Coğrafyası’nda mezhep çatışması çıkartıyor, ilerleyen dönemde de Medeniyetler savaşı çıkarmayı düşünüyorlar. Bizlerin bu oyunlar karşısında İslam Birliğine ihtiyacımız var.

‘İslam Dünyası’nın tek neferi Türkiye’dir’

Türkiye’nin İslam Coğrafyası üzerinde etkili bir güç olduğunu söyleyen Bülent Yıldırım, İslam Dünyası’nın tek neferinin Türkiye olduğunu belirtti. Yıldırım: “Mısır’da ve İslam Coğrafyası’nda Sünnilerin dışında diğer mezhepler oyuna gelmiştir. Mısır’daki devrimin başarılı olabilmesi için 15 yıla ihtiyacı vardır. İslam Dünyası’nda yaşanan vahşeti TV’de izliyoruz ama kayıtsız kalıyoruz. Bilgiye ulaşma körlüğü yaşıyoruz. Bir Müslüman zulmü yapan ister Hıristiyan, ister Sünni, ister Şii olsun mazlumun yanında olmalıdır. Zulmü yapan Müslüman diye haklı mı göreceğiz. İslamiyet mazlumun yanındadır.” dedi.

Mavi Marmara olayına da değinen Yıldırım, basında çıkan haberlerin yalan olduğunu belirterek İHH’nın bağımsız bir vicdani hareket olduğunu belirtti. Mavi Marmara’ya binen insanları bir takım insanlar sorguladı. Biz Mavi Marmara’ya binerken hesap, kitap yapmadık. Allah (c.c) rızası için bindik. Tüm Türkiye’nin Filistin’in yanında olduğunu bilmesini istedik. İHH bugün kapatılsa, bizim için önemli değildir. Bizim meselemiz Ümmet meselesidir. Bize ajan dediler. Mavi Marmara önceden de vardı. Bu süreçte, tüm guruplarla görüştüklerini söyledi.

Başbakan, R. Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Mavi Marmara’ya önceleri sıcak bakmadığını ama yaşanan süreçte desteklerini eksik etmediklerini söyleyen Yıldırım, Sayın Başbakanımız ve Sayın Davutoğlu hep dik durdu, yanımızda oldu dedi.

İHH Başkanı, söyleşi sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı. Yıldırım’a gecenin anısına Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş tarafından çiçek takdim edildi. Dikbaş, yaptığı teşekkür konuşmasında, “İslam Dünyası’nda sorun çok, oyun büyük. Sayın Bülent Yıldırım’ın da belirttiği gibi bilgi, irade ve güce ihtiyacımız var. Bu güçte Türkiye’de var, inşallah, bu coğrafyaya da barışı getirecek.” dedi.


---------------------------------------------------------------------------------

Bülent Yıldırım İslam Dünyası’nı analiz etti ile Benzer Yazılar:

29 Mart 2014 Saat : 11:49

Bülent Yıldırım İslam Dünyası’nı analiz etti Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------