Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir

Son Güncelleme: 7 Mayıs 2012 - 12:32 0 Yorum Yazar:

İstanbul’da yaşanan kentleşme sürecini anlatan “Ekümenopolis, Ucu Olmayan Şehir” adlı belgesel dün, yazıyla iki, rakamla 2 sinemada gösterime girdi. Film, bir gün hepimizi yutacak sistemi anlatıyor

980 yılında, yani ilk metropolitan ölçekli İstanbul planı yapıldığında kentin coğrafyasında en fazla 5 milyon kişinin sağlıklı ve insanca yaşayabileceği tespiti yapılıyordu. Bugün kent nüfusu 15 milyon. Böyle devam ederse 15 sene sonra 25 milyon olacak.

Ferhan Şensoy’un oyunuydu. Adı: “İstanbul’u Satıyorum.” Fatih Sultan Mehmet rolündeki Münir Özkul’un da repliğiydi: “Korkarım ki İstanbul’u yeniden fethetmem gerek” diyordu. İstanbul’u tarihiyle pazarlayan adam “Bir tane alana bir tane bedava, hepinize göre değişik İstanbullarım var, gerekirse yakarak satıyorum, annesiyle, tarihiyle birlikte” diye çalıp söylüyordu. İstanbul’un nasıl satıldığının; bir mega kentin, İstanbul’u nefes alınamaz hale getiren sistemin filmi yapıldı. Bu film hiç alışık olmadığınız türden, hiç de görmek istemeyeceğiniz B İstanbul’u anlatıyor. Film: “Ucu olmayan bu şehir sonunda hepimizi yutacak” diye başlıyor. Zira İstanbul’daki ekolojik eşikler, nüfus eşikleri, ekonomik eşikleri çoktan aştık ve filmin sorusu da şu: “Peki bunun sonu nereye gidecek?”


---------------------------------------------------------------------------------

Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir ile Benzer Yazılar:

7 Mayıs 2012 Saat : 12:32
  GENEL

Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------