Ev alcaklar için son 15 gün!

Son Güncelleme: 8 Mayıs 2012 - 8:08 0 Yorum Yazar:
Etiketler: ,

Ev alcaklar için son 15 gün!

TBMM’de kabul edilen ve yabancıya mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası’nın yürürlük tarihinin 6 ay önceye çekilmesi, konut sektörüne büyük bir hareket getirirken, ev fiyatları da yükselecek. Yaz döneminde sektörün hareketlendiğini dile getiren yetkililer, Cumhurbaşkanı’nın onayının ardından konut satışlarının başlayacağını, bu sürecin de en fazla 15 gün olduğunu hatırlatıyor. Sektör temsilcileri, “Ev almak isteyen elini çabuk tutsun. Yabancılar akın ettiği zaman fiyatlar yükselir” dedi. Fiyatların ilk etapta yüzde 10 civarında yükseleceğini tahmin eden yetkililier, “Eğer bugün almayı düşündüğünüz ev 100 bin liraysa, yasa yürürlüğe girdiği zaman 110 bin liraya yükselecek” uyarısında bulundu. Mülk satışında 2012 yılının kaybedilmemesi için yasanın 6 ay erken yürürlüğe girmesi kararı alındı.

 MÜTEAHHİTLER BASTIRDI
TBMM Genel Kurulu’nda verilen bir önergeyle, yasanın  çıkar çıkmaz yürürlüğe girmesi sağlandı. Müteahhitlerin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kapısını çalarak, “Bir an önce konut satışına başlayıp ekonomiyi büyütelim” talebinde bulunduğu öğrenildi. Müteahhitler, Türkiye’de konut satışının yaz döneminde patlama yaptığına dikkat çekerek, yabancılara satışta 2012 yılının kaybedilmemesi çağrısında bulundu. Böylece kanunun 6 ay sonra yürürlüğe girmesi öngörülürken, inşaat sektöründen gelen talepler doğrultusunda yürürlük tarihi öne çekildi. Konuya yönelik olarak bilgi veren Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu da yasanın 6 ay erkene alınmasıyla bu yıl yaklaşık 20 milyar dolar gelir sağlanacağını söyledi. Yabancıya konut satışından önümüzdeki 10 yılda yaklaşık 300 milyar dolar gelir bekleniyor.
İnan: Evler ucuza gitmesin
İnanlar İnşat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, yasanın sektör için olumlu olduğunu belirterek, “Turizmdeki gibi olmasın. Çok iyi bir turizm destinasyonu olan Türkiye, bu zamana kadar parasız turiste hizmet etti. Yabancılar zaten bu yasayı bekliyordu. Yabancıya mülk satışında problem olmaz. Ama bizim iyi markalı konutlar yaparak yabancıya yüksek fiyattan satabilmeliyiz. Alanya’da Antalya’da metrekaresi 1000 euroya yabancıya konut satılıyor. Yani bedava sayılır. İstanbul’un kuzeyinde ikinci şehir imar edilecek. Devletin Türkiye markasını iyi tanıtması gerekiyor. Londra’da 100 milyon dolara daireler satılıyor. Bunlar gözönüne alınmalı” dedi.

---------------------------------------------------------------------------------

Ev alcaklar için son 15 gün! ile Benzer Yazılar:

8 Mayıs 2012 Saat : 8:08
  GENEL

Ev alcaklar için son 15 gün! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------