Fetih 1453 filmi hakkında merak edilenler

Son Güncelleme: 20 Şubat 2012 - 12:47 0 Yorum Yazar:

Yılın merakla beklenen filmi ‘ Fetih 1453 ‘ filminin yönetmeni Faruk Aksoy, filmde popüler oyuncular kullanmadığını belirterek, ‘ Her hafta televizyon dizisinde karşımıza çıkan, sürekli magazine haber olan oyuncuları, insanlara buyurun bu Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri, buyurun bu Ulubatlı Hasan demek çok inandırıcı olmayabilirdi ‘ dedi.

Yılın merakla beklenen filmi ‘Fetih 1453’ filminin yönetmeni Faruk Aksoy, filmde popüler oyuncular kullanmadığını belirterek, “Her hafta televizyon dizisinde karşımıza çıkan, sürekli magazine haber olan oyuncuları, insanlara buyurun bu Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri, buyurun bu Ulubatlı Hasan demek çok inandırıcı olmayabilirdi” dedi.

Faruk Aksoy ‘un yönettiği 17 milyon dolar bütçeli “Fetih 1453” filmi yaklaşık 3 yıllık hazırlık ve yapım aşamasından sonra bugün saat 14.53 ‘te 450 kopya ile 900 sinema salonunda seyirciyle buluştu.

Ünlü yapımcı Faruk Aksoy filmin gösteriminden önce Saba Tümer’le Bugün programının canlı yayınına katılarak film hakkında bilgiler verdi.

Bu projenin bu kadar bütçeyi ve emeği hak ettiğini ifade eden Aksoy, ‘Filmimizin bir sahnesinde Fatih Sultan Mehmet ‘in dediği gibi; hakikaten ecdadımıza layık evlatlar olmaya çalıştık. Benim bu filmi yapma sebebim, motivasyonum bütünüyle buydu. Dolayısıyla büyük bir proje olmalıydı ve büyük projenin gerektirdiği hem teknolojik alt yapıya hem maddi kaynağa ihtiyaç vardı. Bu ikisini buluşturduk, kendi birikimlerimizi de ortaya koyduk elimizden geldiğince. Ve gerçekten devasa rakamlardan oluşan bir yapım serüveni yaşanmış oldu ‘şeklinde konuştu.

100 bin metrekare alana dekorlar inşaa edildiğini belirten Faruk Aksoy, ‘5 bin metrekarelik kapalı bir stüdyoda dekorlar inşa edildi. Yaklaşık 10 bin parça silah ve silah aksesuarı üretildi. Çadırları görseydiniz eğer platoda Hollywood filmlerinin kostüm, dekor ve aksesuar çadırını aratmayacak bir büyüklükteydi her şey ‘dedi.

‘ÇOK DOĞRU BİR BİÇİMDE SİNEMAYA YANSITTIK ‘

‘Bütün bunları yapmak zorundaydık çünkü dünya tarihinin en önemli padişahından söz ediyoruz ‘diyen Aksoy, ‘Fetih sadece bizim tarihimizin çok önemli bir olayı değil, dünya tarihini değiştiren bir olay, ortaçağ tarihini kapatıp yeniçağ tarihini açan bir olay. Kişisel olarak inanıyorum ki, milletimizin geçmişiyle en çok gurur duyduğu olayların başında geliyor. Elimizden geldiğince bunu çok doğru bir biçimde sinema perdesine yansıtmaya çalıştık. Umarım başarmışızdır, takdir yüce Türk milletinin ‘ifadelerini kullandı.

‘MAGAZİNE HABER OLAN BİRİNİ FATİH SULTAN MEHMET YAPAMAZDIM’

Filmde popüler oyuncular kullanmadığını söyleyen Aksoy, ‘Bunun sebebi filmin gerçeklik duygusunun seyirciye daha çabuk geçmesi. Her hafta televizyon dizisinde karşımıza çıkan, sürekli magazine haber olan oyuncuları, insanlara buyurun bu Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri, buyurun bu Ulubatlı Hasan demek çok inandırıcı olmayabilirdi. Onun için tercihimi bu yönde kullandım ‘diye konuştu. BEYAZ GAZETE

İstanbul’un fethini konu alan filmde, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet ‘in çocukluğundan fetihlerine kadar olan süreç anlatılıyor. Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre, KKTC, Ortadoğu ülkeleri, Endonezya, Malezya, Rusya, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna- Hersek, Makedonya, Kosova, Romanya, Yunanistan, Güney Kore, Tayland, Japonya ve ABD ‘de de gösterime girecek olan filmde, Fatih Sultan Mehmet ‘i Devrim Evin oynuyor. Oyuncu kadrosunun belirlenmesi için yüzlerce adayla görüşen Faruk Aksoy, Ulubatlı Hasan için İbrahim Çelikkol ‘u, Era için Dilek Serbest ‘i, Konstantin için Recep Aktuğ ‘u ve Justiniani için Cengiz Coşkun ‘u seçerek kamera karşısına çıkardı. Bugüne kadar Türk sinema tarihindeki en yüksek kopya adedi ve salon sayısıyla gösterime girecek filmin danışmanlıklarını Prof. Dr. Feridun Emecan, Doç. Dr. Hülya Tezcan, Prof. Dr. Gülgün Köroğlu ve araştırmacı- yazar Adem Saraç yaptı. Filmin müziklerinde ise Benjamin Wallfisch ‘in imzası bulunuyor.

DEKOR HAZIRLIKLARI AYLARCA SÜRDÜ

Nisan 2009 ‘da hazırlıklarına başlanan filmin ilk etabı eylül ayında, 4 bin metrekarelik kapalı alana sahip stüdyoda çekildi. 40 kişilik tasarım ve animasyon ekibi, Doğu Roma ve Edirne saraylarını aslına uygun olarak 3 boyutlu hazırladı. Mayıs ayında başlanan filmin 2. etabında, Ataköy ‘de TOKİ ‘ye ait tarihi baruthane alanı çekimin merkezi oldu. 25 dönüm arazi üzerindeki tarihi dokular da kullanılarak 14 bin 600 metrekarelik dekor inşa edildi. Top döküm atölyesi, pazar alanları, Cenova Limanı, kiliseler gibi mekânların 7 ayda hazırlandığı filmde, Cenova Limanı ‘nın canlandırılması için 2 bin 500 metrekare gerçek zeminli havuz inşa edildi. 2. etap çekimleri 6 hafta sürdü.

15 BİN YARDIMCI OYUNCU ROL ALDI

Savaş alanını yansıtan son etap, 10 ayda tamamlandı. Alibeyköy ‘deki baraj havzasının yanındaki 100 bin metrekare arazi üzerinde kurulan platoda; Fatih Sultan Mehmet ‘in otağı, savaş meydanı, asker çadırları, hastane çadırları, İstanbul ‘un surları, toplar, Medine şehir sokakları, Vatikan Sarayı Kütüphanesi inşa edildi. Ayrıca deniz savaşı ve karadan kaydırılacak gemiler için gerçek ölçüsünde 3 adet kadırga yapıldı. Toplam 15 bin yardımcı oyuncunun rol aldığı filmin son etabının çekimleri 11 haftada tamamlandı. Oyuncuların büyük çoğunluğunun at ve kılıç eğitiminden geçirildiği filmde toplam 44 bin metre kumaş kullanılarak kostümler ve aksesuvar malzemeleri hazırlandı.


---------------------------------------------------------------------------------

Fetih 1453 filmi hakkında merak edilenler ile Benzer Yazılar:

20 Şubat 2012 Saat : 12:47
  GENEL

Fetih 1453 filmi hakkında merak edilenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------