İstanbul’da aile hekimi uygulaması başladı

Son Güncelleme: 1 Kasım 2010 - 4:10 0 Yorum Yazar:
Etiketler:

İstanbul’da aile hekimi uygulaması başladı

Beş yıldan bu yana gündemde olan aile hekimliği uygulaması 70 ilin ardından İstanbul’da da bugünden itirabaren uygulamaya geçiyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü verilerine göre, aile hekimliği uygulamasında 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşecek ve bir doktor günde en fazla 40 hastaya bakabilecek. İstanbul’da 930 aile sağlığı merkezinde 3 bin 645 aile hekimi faaliyet gösterecek. Atamaların yüzde 94’ü gerçekleşti. 50 yerleşim birimine ise henüz doktor ataması yapılmadı.

Radikal’in haberine göre aile hekimliği uygulaması ile birlikte sağlığa erişimin birinci basamağı olan sağlık ocakları kapatılacak. Bu durumun özellikle kadın ve çocukların sağlığa erişiminde sorunlara yol açabileceği belirtiliyor.

6 soruda aile hekimliği

Para ödeyecek miyim? Aile hekimliğinin en önemli avantajı tüm uygulamaların ücretsiz olması. Bir diğer avantaj sosyal güvencesi olmayanların da bu hizmetlerden ücretsiz yararlanacak olması. Sistemde tedavi ve laboratuvar hizmetleri tamamen ücretsiz.
Aile hekimi hangi hizmetleri verecek? Tedavi edici hizmetleri, aşılama bebek ve çocuk, gebe ve loğusa takipleri, 15 – 49 yaş arası kadınların özellikle kanser gibi hastalıklar açısından takibi, bakıma muhtaç ve yatalak hastaların tespiti, obezitenin önlenmesi,
Başka ilde hastalanırsam ne olacak? İl dışından gelenler de istediği aile hekimlerine misafir hasta olarak muayene olabilecek, bu kişilerin sağlık kayıtları daha sonra kendi aile hekimine elektronik ortamda iletilebilecek.

Ben ve eşim farklı aile hekimleri seçebilir miyiz?

Evet, kişiler istedikleri hekimi tercih edebilirler. Çocuklar ise yine ebeveynlerinin tercih ettiği hekime kaydettirilebilecek.

Aile hekimim kim? İstanbul’da yaşayanların aile hekimlerini öğrenebilecekleri adres:

http://bbskbs.istanbulsaglik.gov.tr/ahkim. Listeye baktığında bir aile hekimi belirlenmediğini gören İstanbullular kendi aile hekimini seçecek.

Aile hekimimle anlaşamazsam ne olacak?

Altı aydan kısa sürede olmamak şartı ile değiştirebilirsiniz


---------------------------------------------------------------------------------

İstanbul’da aile hekimi uygulaması başladı ile Benzer Yazılar:

1 Kasım 2010 Saat : 4:10
  GENEL

İstanbul’da aile hekimi uygulaması başladı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------