İstanbul’daki konut projelerine Emlak Konut imzası

Son Güncelleme: 19 Aralık 2011 - 10:45 1 Yorum Yazar:

İstanbul’daki dev konut projelerinin yarısından fazlasında Emlak Konut GYO’nun ortaklığı var. Sektörün patronu olan Emlak Konut, aynı zamanda güvenli bir limanToplu Konut İdaresi (TOKİ) bir yandan dar ve orta gelirlilere konut yaparken, bir yandan da yüzde 100 iştiraki olan Emlak Konut GYO vasıtasıyla varlıklı kesim için lüks konutlar inşa ettiriyor. Toplu Konut hamlesine 2003 yılında iştiraki olduğu TOKİ ile başlayan Emlak Konut GYO aradan geçen süre zarfında büyük başarılara imza attı. 2003 yılından 2011’in üçüncü çeyreğine kadar Emlak Konut GYO’nun tamamladığı ve projelendirdiği toplam konut ve ticari ünitelerin sayısı 63 bini buldu. Yine bu sürede yapılan ihalelerde 19,57 milyar lira değerinde proje gelir taahhüdü gerçekleşti. Projelendirilen ve ihale edilen inşaat alanı ise 4,5 milyon metrekareyi geçti.
Gazete ve televizyonlarda reklamını gördüğünüz markalı konut sitelerinin yarıdan fazlası Emlak Konut GYO’nun arsa sahibi olarak gelir paylaşımı ortağı olduğu projeler. Ali Agaoglu’nun My World Europe, Artaş İnşaat’in patronu Süleyman Çetinsaya’nın Avrupa Konutları, Soyak’ın Halkalı Evostar’ı, Teknik Yapı’nın Tuzla’daki Evora’sı, Ege Yapı’nın Batışehir’i, Varyap’ın Meridian’ı, Eroğlu’nun Seyrantepe’si gibi pek çok nitelikli konut projesinin arsa sahibi ve gelir ortağı Emlak Konut GYO. Bu yönüyle bakınca Emlak Konut GYO ‘patronların patronu’ konunumda. İnşaat şirketlerinin patronları yeni proje lansmanlarında işin sahibi olarak açıklama yapsa da, Emlak Konut GYO’nun Genel Müdürü Murat Kurum adeta ‘gizli patron’ gibi masada arsa sahibi olarak baş köşede yer alıyor. İstanbul‘un çehresini değiştiren projelerin geliştirildiği imarlı arsaları üreten, sonra bunları markalı konut üreticilerine ihaleyle veren Emlak Konut.
Maketten satılan, sosyal donatılı nitelikli ve markalı konutlardan oluşan siteler yaygınlaşmasında Emlak Konut’un payı büyük. Konut sektörünün en çok korktuğu konu maketten markalı konut satan bir şirketin batması. Bu korkutuyor. Eğer böyle bir olay meydana gelirse, müşteriyi maketten ev almaktan caydıracak. Ancak Emlak Konut’un içinde olduğu projelerde bu korku yok. Çünkü bir kamu şirketi olarak Emlak Konut işveren konumunda. Eğer gelir ortağı şirket yerine getiremezse, Emlak Konut, projeyi o şirketten alıp ihaleyle başka şirkete verebiliyor.
HEDEF DÜNYADA İLK 10
Türkiye’nin borsada işlem gören en büyük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO hedefini önümüzdeki 5 yılda dünyanın ilk 10 büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı arasına girmeyi hedefliyor. Türk inşaat sektörünün öncüsü haline gelen Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) artık hedefini dünya ligi olarak belirledi. IMKB’de Türkiye’nin borsada işlem gören en büyük GYO’su unvanının da sahibi olan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum önümüzdeki 5 yıldaki hedefi, “Dünyadaki en büyük ilk 10 gayrimenkul yatırım ortaklığı arasına girmek” olarak belirledi. Yabancı hisse senedi sahiplerinin de etkisiyle yurtdışı piyasalarla bağlarının kuvvetlendiğini belirten Kurum, bu sayede dünyada bilinirliklerinin arttığına işaret etti.
Murat Kurum 2012’de de başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesindeki şehir projelerinde aktif rol alacaklarını söyledi. İstanbul’da Ayazağa ve Doğu Ataşehir arsalarındaki projelerde inşaat ruhsatlarının en kısa sürede alınacağını ifade eden Murat Kurum, yeni yılın başında yeni projelerin başlanacağı müjdesini de verdi. 2011 yılı üçüncü çeyreğinde satışa çıkan Batışehir, Sarphan Finans Park, Spradon Vadi, Şehrizar Konaklan ve UniKonut 1 / Ispartakule projeleriyle birlikte, Emlak Konut GYO 2011 yılını güçlü bir satış grafiğiyle tamamlıyor. 2011 yılı içerisinde fiziki inşaatı tamamlanan ve geçici kabulü yapılan projeler arasında My Towerland Sky Towers, Varyap Meridian, İzmir Mavişehir 5. Etap, Kırklareli Lüleburgaz Çarşısı ve Ispartakule projeleri gibi bazı etaplar da bulunuyor. 2011’in ilk 9 ayında satışı yapılan bağımsız ünite sayısı 8 bin 472’e ulaştı. Satış geliri ise 2,1 milyar lira olarak gerçekleşti.

---------------------------------------------------------------------------------

İstanbul’daki konut projelerine Emlak Konut imzası ile Benzer Yazılar:

19 Aralık 2011 Saat : 10:45

“İstanbul’daki konut projelerine Emlak Konut imzası” için 1 Yorum

  1. şule özkök dedi ki:

    toki’den 3+1 daire almak istiyorum istanbul / avrupa yakasından bilgi verirseniz çok sevinirim TEŞEKKÜR EDERİM

İstanbul’daki konut projelerine Emlak Konut imzası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------