İstanbul’un ilk yıkılacak 18 ilçesi!

Son Güncelleme: 28 Şubat 2012 - 10:22 0 Yorum Yazar:

Yasa meclis inceleme komisyonunda çok yakında meclise sunulacak ve onay çıkması halinde dönüşümbaşlayacak. İstanbul’da ilk yıkılacak 18 ilçe ve yapılan çalışmalar ise şöyle

Van Depremi sonrasında gündeme gelen riskli binaların yıkılıp dönüştürülmesini içeren Kentsel Dönüşüm Yasası meclis inceleme komisyonunda ele alındı. Komisyondan geçtikten sonra yasanın meclisin onayını alıp hayatageçirilmesi bekleniyor.

Yasanın çıkması ile birlikte başta Marmara Bölgesi olmak üzere Türkiye genelinde 10 milyon konutu kapsayan dönüşüm seferberliği başlayacak.

Yasa kapsamında öncelikle Almanya’dan getirilecek olan olan röntgen cihazları ile riskli diye tespit edilen bölgelerde yer alan binaların röntgeni çekilecek. Riskli alanlar dışında kalan ama tek tek risk arz eden binaların tespitini ise belediyeler yapacak. Yapılacak tespitlerin ardından belediyeler ve TOKİ aracılığı ile yıkımlar başlayacak.

Riskli yapıların yıkılmasının ardından, gayrimenkuller üzerindeki kat irtifakları sona ererken, bu tarz tapularda hisseli arsa tapusuna dönüşecek. Arsa hissedarları, aralarında anlaşıp istedikleri gibi değerlendirebilecek. İsterse arsayı satabilecek, isterse de yeni bir bina yaptırabilecek. Kiracı ve mal sahiplerinin ihtiyaçları halinde kira yardımı yapılabilecek. Hissedarların anlaşma sağlayamamaları durumunda ise nitelikli çoğunluğun anlaşması esas alınacak. Örneğin, bir bölgede 100 dönümlük alanda hisse sahiplerinin 2/3′ten fazlasının anlaşma sağlaması halinde, anlaşmayı kabul etmeyenlerin hisseleri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisanslı, değerleme uzmanlarınca belirlenen değer üzerinden açık artırma ile diğer hissedarlara satılacak. Satılmadığı durumda ise rayiç bedel üzerinden söz konusu hisseler Hazine adına tescil edilecek. Hissedarlar 2/3 çoğunluk sağlayarak karar alamadığı takdirde ise Bakanlık ya da TOKİ kamulaştırma veya acil kamulaştırma yapabilecek.

Yasa ile vatandaş mağdur edilmeyecek. Anlaşma sağlanan bina sahiplerine bedelini ödenecekken, oturduğu binanın yıkılıp evsiz kalan kiracı ya da gecekondu sahibine de yardım edilecek. Gecekonduysa enkaz bedeli, kiracıysa kira yardımı, işyeriyse işyeri desteği sağlanacak. Anlaşma sağlanamayan ev sahipleri kamulaştırma bedelini almak zorunda kalacak.

Yasa tasarısına göre yıkım kararlarına itiraz edilemezken, sadece yıkım ve kamulaştırma bedelleri yargıya taşınabilecek.

Uygulamaya , riskli, yıkılmayı bekleyen, deprem aksı üzerindeki ve kaçak binalardan başlanacak. İstanbul’da başta Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Büyükçekmece gibi ilçelerde başlatılacak uygulama, dalga dalga İstanbul’un geneline yayılacak. İstanbul’da riskli alan ilan edilecek bölgelerin bulunduğu muhtemel ilçeler arasında; Esenler, Güngören, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Bağcılar, Sultangazi, Ataşehir’in bir kısmı, Kartal, Pendik, Tuzla, Maltepe, Ümraniye, Kadıköy ve Sarıyer’in bir kısmı yer alıyor.


---------------------------------------------------------------------------------

İstanbul’un ilk yıkılacak 18 ilçesi! ile Benzer Yazılar:

28 Şubat 2012 Saat : 10:22
  GENEL

İstanbul’un ilk yıkılacak 18 ilçesi! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------