Kadir Topbaş:Ulaşım için 5 milyar $

Son Güncelleme: 22 Kasım 2014 - 1:35 0 Yorum Yazar:

İstanbul’un 2015 yılı bütçesi 12 milyar 250 milyon TL olarak kabul edildi. Bütçenin yüzde 51’nin yatırıma döneceğinin altını çizen İBB Kadir Topbaş, “Bütçenin aslan payı yüzde 42 ile ulaşıma, yüzde 40’ı ise çevreye ayrıldı” diye konuştu.
kadir topbaşİstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş 12 milyar 250 milyon TL’lik 2015 bütçesini İBB Meclisi’ne sundu. Oy çokluğu ile kabul edilen bütçe geçen yıla göre yüzde 32.60 arttı. Konsolide bütçenin iştirak şirketlerle 31 milyar 865 milyona eriştiğini belirten Topbaş, “Dev bir raylı sistem hamlesi başlattık ve ‘Metro Kent İstanbul’ hedefine yaklaştık” dedi. Topbaş, yatırımlarda en büyük payı 5 milyar TL ile ulaşıma ayırdıklarını söyledi. Son 10 yılda ulaşıma 32 milyar TL harcadıklarına da vurgu yapan Topbaş şöyle devam etti: Raylı sistem 44 km’den 141 km’ye ulaştı. 100 km raylı sistem de inşaat halinde. Aksaray-Yenikapı noktası ile 13 ilçe birbirine bağlandı. Raylı sistemlerde 2016’da 7 milyon olan yolcu kapasitesini 2019’da 11 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.”

Çevreye 4.7 milyar ayırdıkkayasehiristanbul.net

İkinci büyük yatırımı 4 milyar 719 milyon TL ile çevreye ayırdıklarını söyleyen Topbaş “Haliç’e Boğaz’dan günde 265 bin m3 deniz suyu getiriyoruz. Unkapanı Köprüsü’nü deniz altına alma projemiz var. 32 milyon devraldığımız yeşil alanları 2019’da 110 milyon metre kareye ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

VİZYON PROJELERİ HALKIMZA SUNDUK

Başkan Topbaş İstanbul’a yatırımların dur durak bilmeden ilerlediğini pek çok vizyon projeyi de İstanbullulara sunduklarını söyledi. Topbaş vizyon projeleri ise “Her geçen gün gelişen metro ağı, Kanal İstanbul, İki Şehir, 3. Havalimanı, Şehir Hastaneleri, Demokrasi ve Özgürlük Adası, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüp Geçidi” olarak sıraladı.

Kentsel, rantsal olmamalı

İstanbul’da yaşanacak olası bir deprem için çeşitli önlemler aldıklarını da kaydeden Topbaş, kentsel dönüşümün rantsal dönüşüm olmaması gerektiğinin de altını çizdi. Topbaş şöyle devam etti: “Kentsel dönüşümü kentlerin yenilenmesi için fırsat olarak değerlendirmemiz lazım. Olaya rant gözüyle değil can gözüyle bakılması gerekiyor.”


---------------------------------------------------------------------------------

Kadir Topbaş:Ulaşım için 5 milyar $ ile Benzer Yazılar:

22 Kasım 2014 Saat : 1:35
  GENEL

Kadir Topbaş:Ulaşım için 5 milyar $ Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------