Kamu yatırımı en çok İstanbul’a yapılıyor

Son Güncelleme: 5 Nisan 2016 - 8:50 0 Yorum Yazar:

Türkiye ekonomisinin en önemli merkezi olan İstanbul, kamu yatırımları bakımından birinci sırada yer alıyor.

yavuz sultan köprüsüİstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, İstanbul’un dünya merkezi olmasına katkıda bulunacak ve halen devam eden projelerin başında; Marmaray, 3. Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kanal İstanbul, Galataport, Avrasya Tüneli ve Haliç Yat Limanı geliyor.

Dört alt projeden oluşan Marmaray’da, demiryolu boğaz tüp geçişi, tüneller ve istasyonların inşası tamamlandı.

3. Havalimanı

Temeli 9 Haziran 2014’te atılan ve 2017’de bitirilmesi hedeflenen 3. Havalimanı, kamu kaynağı kullanmadan Yap-İşlet-Devret modeliyle 10,2 milyar avro harcanarak yapılacak.

Havalimanı, Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 76,5 milyon metrekare büyüklüğündeki alana inşa edilecek.

Kanal İstanbul

Yapay bir su yolu ile Avrupa yakasını ikiye ayırarak Avrupa ve Asya arasında bir ada oluşturulacak proje, Türkiye tarihinin en iddialı projelerinden biri olarak görülüyor. 25 metre derinliğinde, 150 metre genişliğindeki kanal, Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayacak.

Galataport

Proje kapsamında Salıpazarında bulunan limanın kruvaziyer gemiler için tanzim edilerek bölgenin turizme yönelik yeniden değerlendirilmesi amaçlanıyor. Yaklaşık 112 bin metrekarelik açık ve kapalı alanın dönüşümü yapılacak olan projenin 16 Mayıs 2013’te 702 milyon dolara ihalesi yapıldı. 30 yıllığına işletme hakkı devredilen proje tamamlandığında, kruvaziyer turizmi ile gelen günübirlik turist sayısında 5-6 kat artış olacağı tahmin ediliyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Proje ile İstanbul’daki transit trafik yükünün hafifletilmesi, araçların şehir içi trafiğine girmeden erişim kontrollü, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişinin sağlanması amaçlanıyor.

Haliç Yat Limanı ve kompleksi

Proje içinde 2 adet her biri minimum 70 yat kapasiteli yat limanı ile 2 adet 5 yıldızlı 400 odalı otel, dükkanlar, ofis ve kongre merkezi bulunacak.


---------------------------------------------------------------------------------

Kamu yatırımı en çok İstanbul’a yapılıyor ile Benzer Yazılar:

5 Nisan 2016 Saat : 8:50
  GENEL

Kamu yatırımı en çok İstanbul’a yapılıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------