Kayabaşı Kabataş’a yakınlaşıyor, Gaziosmanpaşa denizle buluşuyor!

Son Güncelleme: 10 Eylül 2013 - 3:04 0 Yorum Yazar:

  • Anasayfa
  • Kayabaşı Kabataş’a yakınlaşıyor, Gaziosmanpaşa denizle buluşuyor!

İstanbul’un muhtarlarına iftar veren Başkan Kadir Topbaş, yeni metro projesi ile İstanbul’un iç kesimlerini de denizle buluşturacaklarını açıkladı.kadir topbaşHaliç Kongre Merkezi’nde İstanbul’un muhtarları ile iftar yemeğinde buluşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,18 Eylül’de ihalesi yapılacak olan 17.5 kilometrelik metronun İstanbullular için heyecan verici olduğunu söyledi. Topbaş; “Dünyada kendi bütçesinden ve kaynaklarından bu kadar metro yapan hiç bir belediye yok. Türkiye’nin en büyük metrosunu biz yaptık. Kadıköy-Kartal hattını başardık. Aynı şekilde Ümraniye hattı şu anda 38 aylık rekor seviyede bitecek. Şimdi de Mahmutbey’i, kuzeyde Başakşehir, Bahçeşehir, Kayabaşı gibi bölgeleri, Halkalı’yı, Avcılar’ın bir bölümünü de içine alan Gaziosmanpaşayı da denizle buluşturacak olan, Çağlayan’dan Kabataş’a uzanıp İstanbul Boğazı’na dayanan bir hattın ihalesini yapıyoruz. İstanbullular, kentte yaşamanın gururunu yeniden yaşayacaklar” dedi.

Kısa mesafeye Metrobüs, uzun mesafeye metro

İstanbul’daki metro çalışmalarıyla ilgili bilgiler de veren Başkan Kadir Topbaş, metrobüs hattında metro zamanının geldiğini söyledi. “Birçok insan rahatsız olduğu için bazı yoğun saatlerde metrobüse binmiyor. Biraz rahatlasa 1 milyonu geçecek bunu görüyoruz” diyen Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ama bugün o sistemi mevcut düzeneklerle o kapasiteye ulaşmamız mümkün değil. Çünkü o bölgedeki giderek artan bir nüfus var. Yapılacak metroya bir destek olarak metrobüs devam edecek. Metroya binmeden veya birkaç duraklık kısa mesafelerde gitmek isteyenler metrobüsü kullanabilecek. Bu nedenle metrobüs sistemini kaldırmayacağız. Çünkü iki hat birbirini desteklemiş olacak. Bölgenin nüfusu giderek arttığı için ve E-5’in arkalarını düşündüğümüzde her iki sisteme de ihtiyaç olacak. Arnavutköy’e doğru da bir metro hattı gerekli hale geliyor. Sultançiftliği üzerinden geçen raylı sistem tramvayımız var. Kuzeydeki yeni yerleşim alanlarını da düşünürsek, metro tercih edilir hale geliyor. Nerede bir yerleşim varsa artık İstanbullu metroyu görecek. Etütlerimiz 700-800 kilometreyi aşıyoruz. Bu da dünyada en fazla metro ağına sahip kentlerden biri haline getirecek İstanbul’u. New York’un 800 kilometre var. Paris’in 500 kilometreye yakın metrosu var. İstanbul onları geçecek. Beykoz’a, Sarıyer’e bile sahil boyunca metroyla gidebilmek hayalimiz. Kimse kalkıp bireysel olarak trafik yoğunluğunda araçlarla gitmeyecek. Buna hazırlanıyoruz. Bizim masamızın en önemli gündemi metrolar, tünel yollar… Bu şehirde 272 adet kavşak ve yol yapmışız. 29 tane daha devam ediyor. Hep düğümleri biz çözüyoruz. Düğümler önümüze konmuş. Kördüğümleri çözmek bizim işimiz. Bütün metropollerde trafik ana problem. Amacımız metroyla erişimi kolaylaştırmak. Herkesin cebinde İstanbulkart olsun istiyoruz, şehri böyle kullansın.”

http://haber.stargazete.com/guncel/kayabasi-kabatasa-yakinlasiyor-gaziosmanpasa-denizle-bulusuyor/haber-775414


---------------------------------------------------------------------------------

Kayabaşı Kabataş’a yakınlaşıyor, Gaziosmanpaşa denizle buluşuyor! ile Benzer Yazılar:

10 Eylül 2013 Saat : 3:04
  GENEL

Kayabaşı Kabataş’a yakınlaşıyor, Gaziosmanpaşa denizle buluşuyor! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------