Konut satışlarına yeni KDV düzenlemesi

Son Güncelleme: 25 Nisan 2012 - 1:40 1 Yorum Yazar:

Konut satışlarına yeni KDV düzenlemesi

İSTANBUL – Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, lüks konuttan yüksek KDV alınması uygulamasını, cari açık açısından doğru bulduğunu bildirdi.

 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önceki gün açıkladığı konut satışlarına yeni KDV düzenlemesine ilişkin olarak inşaat sektöründen farklı tepkiler geldi. AA muhabirine konuyla ilgili açıklamada bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yüzde 1 KDV’den yararlanmak için konutların genellikle 150 metrekarenin altında 149 metrekare olduğunu, müteahhitlerin ise inşaat malzemelerinde yüzde 18 oranında KDV ödedikleri için KDV alacağının oluştuğunu belirterek, ”Devletle mahsuplaşmaya gidiliyor, yüzde 15-17 KDV alacağını biraz geç alıyor, bu durum müteahhitlerin işine gelmiyor”dedi.

KDV oranlarının kademeli olarak, örneğin 100 metrekareye kadar yüzde 1, 150 metrekareye kadar yüzde 5-10, 200 metrekareden sonra yüzde 18 gibi metrekare bazında ayarlanabileceğini ifade eden Kurum, bu şekilde bir düzenleme ile devletin ortalama KDV alacaklarının artabileceği ve müteahhitlerin KDV girdilerinin dengelenebileceğini söyledi. Bunun konut sektörüne yansıtılabilmesinin hemen olamayacağını, örnek olarak yüzde 10′luk bir KDV artışında 130 metrekarelik bir dairede yüzde 10 düzeyinde bir zam yapılarak alıcıya fiyat artışının yansıtılacağını belirten Kurum, ”Bunu zaman içinde yapmak lazım. Burada KDV alacağını hızlandırmak ve yüklenicilerin KDV alacağına yönelik bir düzenleme yapmak lazım” dedi.


---------------------------------------------------------------------------------

Konut satışlarına yeni KDV düzenlemesi ile Benzer Yazılar:

25 Nisan 2012 Saat : 1:40
  GENEL

“Konut satışlarına yeni KDV düzenlemesi” için 1 Yorum

  1. ali gül dedi ki:

    devlet hertürlü para almanın yolunu biliyor

Konut satışlarına yeni KDV düzenlemesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------