Malcolm X Başakşehir’de

Son Güncelleme: 15 Mart 2013 - 11:02 0 Yorum Yazar:

Malcolm X Başakşehir’de

Başakşehir Belediyesi Kültür Sanat Söyleşileri Amerikan siyahi Müslüman toplunun hak arama mücadelesinin simgesi olan Malcolm X’i ekranların sevilen kültür programı “Kafa Dengi” nin sunucuları Tarık Tufan ve Selahattin Yusuf’un  anlatımıyla Başakşehirlilerle buluşturdu.

Başakşehir Kültür Merkezinde düzenlenen “Harlem’de Bir Bilal Malcolm X”  söyleşi programında “ İnsanlar bir adamın bütün hayatının tek bir kitapla değişebileceğinin farkında değiller”  sözü ile Amerika’da siyahi Müslümanlara yönelik  yapılan ayrımcılığa karşı örgütlenen direnişin  öncüsü olan Malcolm X’in hayatından kesitler sunuldu.

 

Malcolm X en büyük dönüşümü Hicaz yolculuğunda yaşadı

Cesaretiyle Kuzey Amerika’da siyahi Müslümanların hak arama mücadelesinin lideri olan Malcolm X’in hayatındaki en büyük dönüşümün  Hicaz ziyaretinde yaşandığını belirten Sunucu – Yazar Selahattin Yusuf”  Malcolm X hapishane sürecinde  kendini Müslümanların, siyahilerin ve haksızlığa uğramış diğer insanların sorunlarını çözmeye adadı. Sürekli sorular sordu ve bu sorular onu hapishaneden sonra gittiği Hicaz’da da buldu. Daha önce siyahla beyazının bir arada bulunmasını  içtiği kahveye attığı şekerden ibaret olduğunu zanneden Malcolm X Hacta siyahlarla beyazların aynı yerde ibadet ettiklerini görünce çok etkileniyor ve beyazlara karşı verdiği mücadelenin sadece beyazlara karşı değil tüm haksızlıklara karşı verilmesi gerektiğini belirtiyor” dedi.

Malcolm X ‘IN HAYATI

Malcolm X ırkçılığı reddedip hakikati keşfediyor

Amerika’da köklerinden kopartılan bir Afrika’lı olarak doğmanın tüm sancısını üzerinde taşıyan Malcolm X’in köklerini Hicaz ziyaretinde bulduğunu ifade eden Sunucu- Yazar ve Senarist Tarık Tufan” Amerika’da bir Afrikalı olarak doğmak kendi toprağından alınıp uzak ülkelere ucuz iş gücü hatta köle olarak pazarlanmak demek. Malcolm X ismindeki ‘X’ kendi köklerinden kopartılan bir insanın ailesinin ve köklerinin olmadığını ifade etmek için kendisi tarafından belirsizliği ifade etmek için kullanılıyor.  Kendi benliğini uzun yılar arayan Malcolm X köklerini Hicaz’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrası buluyor. Beyaz ve siyah ırkçılığını ret edip büyük hakikati keşfediyor “ şeklinde konuştu.

40 yıl gibi kısa bir ömre büyük başarılar sığdıran Malcolm X’in  Harlem’den Hicaz’a olan “Hakikat” yolculuğunun anlatıldığı program soru- cevap bölümüyle sona erdi.


---------------------------------------------------------------------------------

Malcolm X Başakşehir’de ile Benzer Yazılar:

15 Mart 2013 Saat : 11:02

Malcolm X Başakşehir’de Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------