Öğrenciler tüketici haklarını öğrendi

Son Güncelleme: 21 Mart 2013 - 2:39 0 Yorum Yazar:
Etiketler:

Başakşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle ortak bir çalışmaya imza atarak, Cahit Zarifoğlu İlköğretim Okulu’nda  “Tüketici Hakları” semineri düzenledi.

tüketici hakları

Cahit Zarifoğlu İlköğretim Okulu’nda düzenlenen program,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün İstanbul genelinde yaptığı çalışmaları anlatan sinevizyon gösterisiyle başladı.

 

Geleceğin tüketicileri olan öğrencilerinin ileriki yıllarda alışveriş, kredi kartı kullanma ve tüketim faaliyetinde  karşılarına çıkabilecek sorunlar hakkında bilgi sahibi olmalarını amaçlayan programda; fiyat, ayıplı mal, garanti belgesi, kapıdan satışlar ve tüketici hakları konusunda bilgiler verildi.

Düzenlen programda, öğrencilerin konu başlıklarını daha iyi kavramaları için Başakşehir Belediyesi Bilgievi Tiyatro öğretmenleri de internet üzerinden yapılan satışlar ve kredi kartı kullanımına yönelik tiyatro oyunu sahneledi.

Tüketici Hakları Semineri programı, Başakşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğünün öğrencilere verdiği hediyelerle sona erdi.

Tüketici Dayanışması

Bakmadanalma.net” sitesi Tüketici dayanışması adı altında kurulmuş bir forum sitesidir. Tüketici genelde satıcıdan zarar görünce önce işini kendi çözmeye çalışır, olmazsa tüketiciler birliğine yine olmazsa kaymakamlığa,  o da olmaz ise dava açma yolunu gitmektedir. Bu süreç hem görücü hem de ekonomik külfet gerektirmektedir. Hâlbuki bunlardan önce yapılması gereken bir iş vardır.  Oda “Bilinçli Tüketim”.

Bilinçli tüketimin en belirgin özelliği  “bir yılan deliğinden bir kez ısırılmaktır” . Bu da ancak bilgi paylaşımıyla mümkündür. Çünkü ürün hakkında, ürünü alıp denemeden nasıl olduğunu bilemeyiz. Ancak bu tecrübeyi her bir birey tek tek yaşamak zorunda da değildir. Bu durum satıcıyı zengin ederken tüm bireyleri mağdur eder. O zaman yapmanız gereken açıktır. Bir üründen, bir markadan, bir firmadan edinmiş olduğumuz tecrübeyi,  bilgiyi (olumlu olumsuz) başka tüketicilerinde tekrar yaşamaması için bilgi paylaşımı sağlamaktır.  Bakmadanalma.net sitesi bu amaç ile kurulmuştur. Forum sitesinde ürünler, markalar, firmalar hakkındaki tüketici kanaatlerine bakmadan,  almak isteyeceğiniz ürünü almayın. Sonradan mağdur olmamak için önceden bilinçli hareket etmek bizlerin yararına olacaktır. Bu şekilde bir tüketici anlayışı satıcıyı da etkileyecek. Oda kendisini yenilemek zorunda kalacaktır.

FORUM

Birkaç saniyede üye olup bilgilerinizi paylaşmak süretiyle insanlığa faydalı olabilirsiniz

 

 


---------------------------------------------------------------------------------

Öğrenciler tüketici haklarını öğrendi ile Benzer Yazılar:

21 Mart 2013 Saat : 2:39

Öğrenciler tüketici haklarını öğrendi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------