Rami esnafı ‘havadan’ köşeyi döndü

Son Güncelleme: 19 Şubat 2012 - 6:53 0 Yorum Yazar:

Rami esnafı ‘havadan’ köşeyi döndü

Rami toptancıları için Başakşehir‘de kurulacak merkez temeli atılmadan para basmaya başladı. Esnaf yeni merkezde dükkân sahibi olmak isteyen yatırımcılara dernek üyeliğini satıyor.Şişli’de bir apartman yoksa eğer halin yaman” şarkısı bu günlerde Rami esnafının dilinde… Ama küçük bir farkla. “Rami’de bir dükkân, yoksa eğer halin yaman”…
Sadece 3 yıllığına geldikleri Rami’de 24 yıl kalan kuru gıda toptancıları ‘havadan’ köşeyi döndü.
Başbakan’ın talimatıyla İstanbul Kayabaşı’nda Rami esnafı için kurulacak yeni merkez daha temeli atılmadan Rami esnafını ihya etti. Nasıl mı?
Yeni merkezde dükkân sahibi olabilmek için İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği’nin üyesi olunması gerekiyor.
Başakşehir Kayabaşı’ndaki merkezin cazibesine kapılan esnaf dışındaki yatırımcılar da buradan dükkân sahibi olabilmek için yarışa girdi. Esnaf üyeliklerini 50 ila 100 bin TL arasında hava parası alarak yatırımcılara devrediyor. İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği  Genel Sekreteri Abdullah Durdu, “Birçok esnaf üyelik devri yapıyor. Hava paraları yatırımcının almak istediği dükkânın büyüklüğüne göre değişiyor. Yatırımcılar hava paralarını ödeyip üyelik hakkı kazandıktan sonra dükkân için ödemelere başlıyor. Üç tane üyelik alan yatırımcılar var” açıklamasını yapıyor.

180 milyon TL’ye yatırım yapılacak 
Eyüp’teki Rami Kışlası’ndaki kuru gıdacıları modern bir çarşıya kavuşturacak olan proje, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla iki yıl önce gündeme gelmişti. Rami’de bulunan 2 bin 200 esnafı ilgilendiren projenin 180 milyon TL’ye mal olması bekleniyor. 1.5-2 yıl içinde tamamlanması planlanan yeni merkez Kayabaşı’nda 300 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak. Yeni hal meşhur Paris halinden esinlenerek oluşturulacak. Merkezde 100 metrekare büyüklüğündeki bir dükkân 100-125 bin, 50 metrekarelik bir dükkân ise 50-60 bin TL arası fiyatlara satılacak.

Önümüzdeki ay ihaleye çıkılacak 
Avan projesi tamamlanan yeni merkez ile ilgili ayrıntılar da belli olmaya başladı. Projenin yapımı için TOKİ önümüzdeki ay ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği de yeni dükkânların ödemelerinde zorlanmaması için ön ödeme programı oluşturdu. Abdullah Durdu, yeni merkezde dükkân sahibi olmak için üyelerin ön müracaatlarını yaptığını açıklıyor. Durdu, bankada bir hesap açtıklarını ve bu hesaba üyelerin 50 metrekare dükkân için 5 bin lira, 100 metrekare dükkân için ise 10 bin lira ön ödeme yaptıklarını söylüyor.
İnşaat başladığında nakit ve kredi sıkıntısı çekilmemesi için bu programı uyguladıklarını anlatan Durdu, “Ön ödemelerin ardından esnaf her ay 3 ila 6 bin TL arasında ödeme yapacak. Şu anda ikinci taksitler ödendi. Biriken para düzenli olarak TOKİ’nin hesabına aktarılıyor” diyor.

Rami esnafı yaklaşık 24 yıl önce Bedrettin Dalan tarafından Eminönü’nden 3 yıllığına Rami’ye taşınmıştı. Esnaf o gün bugündür kalıcı bir merkezin hayalini kuruyor.

2 bin dükkân olacak 
Projede ilk etapta bin 200 dükkân olacak. Zamanla dükkân sayısı 2 bine çıkarılacak.
Merkezde Paris halinde olduğu gibi kuru gıdanın yanı sıra, et, sebze-meyve ve balık gibi ürünlere de yer verilecek.
Dükkânlar tek katlı ve kamyonların yanaşmasına imkân verecek bir şekilde tasarlandı.

Radikal


---------------------------------------------------------------------------------

Rami esnafı ‘havadan’ köşeyi döndü ile Benzer Yazılar:

19 Şubat 2012 Saat : 6:53

Rami esnafı ‘havadan’ köşeyi döndü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------