“Son Kale Medine” Oyunu Başakşehir’de sahnelendi

Son Güncelleme: 2 Aralık 2013 - 2:06 0 Yorum Yazar:

I.Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın kuşatma altındaki Medine’yi korumak için görevlendirdiği Kumandan Fahrettin Paşa’nın müdafaasını anlatan Son Kale Medine adlı tiyatro Başakşehir’de sahnelendi.

Son Kale MedineBaşakşehir M.Emin Saraç Kültür Merkezi’nde oynanan Son Kale Medine- Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa oyununda Başakşehirliler Salonu doldurdu. Zafer Kayaokay’ın yönetmenliğini yaptığı Son Kale oyunun senaryosunu Fahrettin Eren Dinler ve Yunus Emre Obut yazdı.
Müzikleri Can Atilla tarafından bestelenen oyunda; 1. Dünya Savaşında bir çok cephede savaşan Osmanlı Devleti Hicaz Cephesi’ne Ortadoğu’da düzeni sağlamak ve kutsal şehir Medine’yi korumak için Ömer Fahreddin Paşa’yı görevlendirir. Osmanlı askerleri Kutsal Medine’yi korumak için çölün kavurucu sıcaklığına ve yiyecek sıkıntısına rağmen Medine’yi İngilizlere karşı savunmaktan vazgeçmezler. Fahreddin Paşa, Hz. Muhammed’in kutsal emanetlerini İstanbul’a gönderir ve askerlerine şu konuşmayı yapar: Yiğit Mehmetçiklerim! Gelin hep beraber Allah`ın ve işte huzurunda huşu ve aşk içinde gözyaşları döktüğümüz Peygamber`in karşısında, aynı yemini tekrar edelim… Ve diyelim ki; Ya Resulallah, biz seni bırakmayız!.. Medine Kalesi Osmanlı’nın savunduğu son kaledir.
Gerçek olaylardan hareketle kurgulanmış olan ‘Çöl Kaplanı’ adlı tiyatro oyunu, siyasi otorite-birey ilişkilerini, alt-üst kimlik sorunlarını, büyük güçlerin yüzyıllardır oynadığı böl, parçala, yönet ilkesini aşk, ihanet, vatan sevgisi üçgeninde anlatıyor.

Salonu dolduran Başakşehirliler tarafından ayakta alkışlanan oyun sonrası Başakşehir Bilgi Evleri Tiyatro ve Tarih Kulübü Öğrencileri oyuncularla fotoğraf çektirdi.

www.kayasehiristanbul.net/son-kale-medine-oyunu-basaksehirde-sahnelendi


---------------------------------------------------------------------------------

“Son Kale Medine” Oyunu Başakşehir’de sahnelendi ile Benzer Yazılar:

2 Aralık 2013 Saat : 2:06

“Son Kale Medine” Oyunu Başakşehir’de sahnelendi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------