Tarihi dönüşüm

Son Güncelleme: 29 Ekim 2011 - 3:03 1 Yorum Yazar:

recep tayyip erdoğanBaşbakan Erdoğan’ın ‘Kaçak binaları yıkacağız’ açıklamasıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük inşaat hamlesi başlatılacak. Depreme dayanıklı kentlerin maliyeti 450 milyar TL
Türkiye tek yürek olmuş Van depreminin yaralarını sarmaya çalışırken; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kaçak yapıları yıkıp, yeniden yapacağız” açıklaması, tarihi dönüşüm başlatacak. Türkiye’yi depreme dayanıklı ve modern kentlere kavuşturacak proje yaklaşık 450 milyar liraya mal olacak. Proje ekonomide de canlılık yaratacak. Tam bir envanter olmamasına rağmen Türkiye’de 19 milyonluk yapı stokunun yarısının kaçak, ruhsatsız, sağlıksız ve olası bir depreme karşı dayanıksız olduğu belirtiliyor. Bu da içinde milyonlarca insanın yaşadığı 8 milyon 550 bin konutun yenilenmesi, yıkılıp yeniden yapılması anlamına geliyor. Konutların 75 metrekare olduğu varsayıldığında, yıkılacak ve yeniden inşa edilecek yapıların toplam metrekaresi 641 milyon 250 bini buluyor. Bayındırlık Bakanlığı bina inşaat maliyeti endeksine göre, 1 metrekare inşaat 700 TL’ye mal oluyor. Bu hesap binaların dönüşümü için 448 milyar 875 milyon liralık kaynak anlamına geliyor.

43 BİN AİLE KURTULDU
Öte yandan Başbakan’ın açıklaması dikkatleri TOKİ’ye çevirdi. TOKİ şu ana kadar 43 bin aileyi depreme dayanıksız binalardan kurtardı. Kentsel dönüşüm uygulanan alan ise 5 bin hektar yani 8 bin futbol sahasını aştı.

İNŞAATÇILAR HAZIR
GYODER Başkanı Işık Gökkaya:
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın emrindeyiz. Kaba bir hesapla Türkiye’deki yapıların yarısının yeniden yapılması 450 milyar liraya mal olacaktır.

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik:
Başbakan’ın açıklaması kentsel dönüşüm seferberliğinin başlangıcı olarak değerlendirilebilir. Dayanıksız binalar, verilen sürede yenileme yapılmaz- sa kamu eliyle boşaltılmalı.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu:
Başbakan’ın söyledikleri kesin doğru. Testiyi kırmadan da tedbir almasını bilmek lazım. Türkiye’de sadece kaçak yapılar değil eski yapılan binaların da mutlaka yıkılması gerek.

Bülent YOLDAŞ- TAKVİM

 


---------------------------------------------------------------------------------

Tarihi dönüşüm ile Benzer Yazılar:

29 Ekim 2011 Saat : 3:03
  GENEL

“Tarihi dönüşüm” için 1 Yorum

  1. ÜMİT dedi ki:

    önce yapın sonra yıkın hep yıkacağız önce yapacağız denilmesi gerek ne hadar huzur suz yapıyıorsunuz insanları..çok arasınıuz sonra…

Tarihi dönüşüm Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------