TBMM TOKİ olmuş! 61 mühendis, 25 mimar!

Son Güncelleme: 7 Aralık 2011 - 1:42 0 Yorum Yazar:
Etiketler: ,

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, “Meclis’in yasama yetkisi KHK’lar ile nasıl gasbediliyor? 61 mühendis, 25 mimar kadrosu var. Meclis ne yapar bu kadar mühendisle, mimarla? Meclis TOKİ mi oldu diye soruyorum” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, “TBMM Başkanlığı İdari Teşkilat Kanunu Teklifi”ni değerlendirirken, “Nitelikli personel istihdamına yönelik bir düzenleme olmuştur” dedi.

TBMM Genel Kurulunda temel kanun olarak görüşülen, Teklifin birinci bölümü üzerinde grubu adına söz alan CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Meclis kadrolarının, eş, dost, akrabalarla doldurulduğunu öne sürerek, “Sırtını etkin siyasilere dayayan kimi niteliksiz, liyakatsiz memurlar kadrolara şef olarak atanmışlardır. Tüm bu uygulamalarla TBMM ve siyaset kurumunun saygınlığına gölge düşürülmektedir” dedi.

MHP Grubu adına söz alan Antalya Milletvekili Mehmet Günal, “Meclis Başkanlığına ve TRT Genel Müdürüne sitemlerimi göndererek konuşmama başlamak istiyorum. Yayın hakkı özel bir televizyona verilsin maç yayınları gibi. Daha fazla izlenmezse istifa ederim” dedi. Günal, “Bu kanun tasarısını bu şekilde görüşmek ILO sözleşmelerine, insan hakları sözleşmelerine aykırı. Kendi hukukumuzu koruyamıyoruz. Kendi çalışma düzenimizi  kuramıyoruz. Bunları sonda söyleyecektim ama birazdan yayın kesileceği için öne aldım” şeklinde konuştu.

Tüm milletvekillerinden, Meclisin yasama yetkisine yönelecek “tecavüzlerin” önlenmesini isteyen Günal, “Gelin şuradan başlayalım; Meclisin yasama yetkisi KHK’lar ile nasıl gasbediliyor? 61 mühendis, 25 mimar kadrosu var. Meclis ne yapar bu kadar mühendisle, mimarla? Meclis TOKİ mi oldu diye soruyorum” ifadelerini kullandı.

“Sadece maaş almaya gelirler”

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da iki dönemdir Başkanlık Divanı üyesi olduğunu ve olup bitenlere bizzat şahit olduğunu söyledi. TBMM kadrolarına yapılan atamalar hakkında bilgi veren Sakık, “Bu alınan personelin büyük bir çoğunluğu geçicidir. Gerçekten çalışanlar kulislerde, restoranlarda servis yapanlar mağdurdur ama torpille gelenler Allah adına söylüyorum, sadece maaş almaya gelirler” diye konuştu.

Torpille girenlerin hiçbir kritere uymadığını öne süren Sakık, “Meclis Başkanımız inanıyorum ki bu haksızlığı gidermek için bunu yaptı. Bu niyetle hareket ettiği sürece biz yanında olacağız. Önemli olan mağdurların hakkını korumak. Sayın Çiçek’in de işe adam alma yetkisi var” dedi.

“Bu parlamentonun 4-C’li grubu da biziz” diyen Sakık, kendi grup odalarında 10 kişinin birden çalıştığını ancak karşı tarafta çok sayıda “kapıları kilitli müşavir odaları” bulunduğunu ileri sürdü.

“Sınavsız eleman alımı kalkıyor”

AK Parti Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat ise TBMM’nin temel faaliyetleri olan yasama ve denetimin daha etkin ve verimli şekilde yürütülmesi için sağlıklı örgütsel bir yapının oluşturulmasının önemine değindi.

TBMM Genel Sekreterliğinin teşkilat yapısı hakkında bilgi veren Kubat, teklifte, icracı müdürlükler yerine başkanlık sistemine geçildiğini, günün ihtiyaç ve gereksinimlerine göre bir kısım yeni birimler kurulduğunu ifade etti.

Düzenlemenin, yasama ve denetim faaliyetlerinin etkili bir şekilde yerine getirilmesine destek vermek amacıyla yapıldığını anlatan Kubat, “Bu düzenlemedeki temel amaç, TBMM’nin çalışmalarında ihtiyaç duyulan doğrudan veya dolaylı katkı sağlayacak idari teşkilatın kuruluş, görev ve yetkilerini düzenlemektir. Yeni TBMM Teşkilat Kanunu, nitelikli personel istihdamına yönelik bir düzenleme olmuştur” görüşünü savundu.

Şahsı adına söz alan AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da düzenlemeyle çok önemli bir iş yapıldığını vurguladı. Teşkilat kanuna 1983 yılından beri dokunulmadığına dikkati çeken Işık, “Bu noktada Meclisteki tüm partilerin mutabakat içerisine olması sevindirici. İnşallah 24. Dönem yepyeni bir Anayasa ve yepyeni bir Meclis İçtüzüğü yapmak nasip olur. Çok ihtiyaç duyulan konuların dışında sınavsız eleman alımı kalkıyor. Zararın neresinden dönülürse kardır” diye konuştu.

http://istanbultokikonutlari.com/tbmm-toki-olmus-61-muhendis-25-mimar/


---------------------------------------------------------------------------------

TBMM TOKİ olmuş! 61 mühendis, 25 mimar! ile Benzer Yazılar:

7 Aralık 2011 Saat : 1:42
  GENEL

TBMM TOKİ olmuş! 61 mühendis, 25 mimar! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------