Toki 2012’de kentsel dönüşüm’e 400 milyar dolar yatırım yapacak

Son Güncelleme: 3 Ocak 2012 - 8:52 3 Yorum Yazar:

 • Anasayfa
 • Toki 2012’de kentsel dönüşüm’e 400 milyar dolar yatırım yapacak

Başta büyük şehirlerde olmak üzere çarpık kentleşme ve gecekondulaşmanın önüne geçmek adına peş peşe hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin 2012 yılında yapacağı yatırım harcamalarının tutarının 400 Milyar Dolar olacağı açıklandı.

Kanun taslağı şeklinde hazırlanarak Başbakanlık’a gönderilen TOKİ’nin 2012 yılındaki yatırım tutarı depremde yıkılma riski olan binaların yeniden inşa edilmesi, kaçak konutların yıkılması ve kentsel dönüşüm çerçevesindeki tüm çalışmaları içeriyor. TOKİ’nin 2012 harcamaları için hazırlanan taslak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlandı.

Hazırlanma aşamasında 30 hukukçunun da görüşü alınan kanun taslağı çürük ve dayanıksız binalarının yıkılıp yerlerine modern ve daha sağlam yeni konutların yapılması üzerine yoğunlaşıyor. Van’daki büyük deprem sonrasında eski, yıpranmış yapıların ve yeni yapılsa bile usulsüz bir şekilde projelendirilmiş konutların ne derece hayati tehlike arz ettiği iyice ortaya çıktı.

Van depreminin de bu yeni kanun taslağında büyük etkisi oldu ve Toplu Konut İdaresi’nin yaptığı konutların depremde hasar görmemiş olması yeni yapıların TOKİ tarafından inşa edilmesinin önünü açtı. TOKİ, çürük binaları yıkacak ve oralarda oturan kişilere devlet tarafından kira yardımında bulunulacak. Sorun yaşanan ve mutabakata varılamayan taşınmaz malların da kamulaştırılması kanun taslağının detayları arasında yer alıyor.

Türkiye’nin hemen hemen her il ve ilçesinde sağlıksız yapılar, çok eskimiş binalar dikkatleri çekiyor. Normal şiddette bir depremde zarar görmesi ve yıkılması muhtemel olan binalar yetkililer tarafından kontrol edilip raporlandırılacak.

Yıkılmasına karar verilen yapılar için süreç derhal işlemeye başlayacak ve Kentsel Dönüşüm çerçevesinde TOKİ, bunların yerine depreme dayanıklı, sağlıklı ve yaşanabilir konutlar inşa edecek. 400 Milyar Dolara mal olması beklenen Kentsel Dönüşüm yatırımları Belediyeler ve İl özel idarenin de işbirliği ile gerçekleştirilecek ve aynı zamanda yeni istihdam alanları da açılmış olacak.


---------------------------------------------------------------------------------

Toki 2012’de kentsel dönüşüm’e 400 milyar dolar yatırım yapacak ile Benzer Yazılar:

3 Ocak 2012 Saat : 8:52
  TOKİ

“Toki 2012’de kentsel dönüşüm’e 400 milyar dolar yatırım yapacak” için 3 Yorum

 1. fatma dedi ki:

  2012 18.bölge büfe+2+1daireye ihtiyacım var.nasıl katılırım şartlar nedir? bilgi verirseniz sevinirim.

 2. şule özkök dedi ki:

  bende 18. bölgeden 3+1 daire istiyorum ne yapmalıyım

 3. HALİM PELİT dedi ki:

  BENDE TOKİDEN DAİRE ALMAK İSTİYORUM .YARDIMCI OLURMUSUNUZ. TEŞEKKÜRLER…

Toki 2012’de kentsel dönüşüm’e 400 milyar dolar yatırım yapacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------