TOKİ 30. kuruluş yılını kutluyor

Son Güncelleme: 3 Nisan 2014 - 1:19 0 Yorum Yazar:

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), kurulduğu 1984’ten bu yana 665 bin konuta imza attı. Kurum, bu konutların 622 binini 11 yılda, 58. Hükümet döneminde başlatılan “Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği” kapsamında inşa etti.
TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “2023’e kadar bir milyon konut” hedefine emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.
tokinin hedefiİdarenin özel sektörün yatırım yapmadığı bölgelerde, Türkiye coğrafyasına eşit hizmet anlayışıyla yatırımlarını sürdürdüğünü belirten Karabel, bunun yanı sıra kalite, sağlamlık ve ucuzluk gibi konulara dikkat çekilerek, konut piyasasının disipline edildiğini ve spekülatif oluşumlara mani olunduğunu anlattı.

TOKİ’nin kurulduğundan itibaren 19 yıllık sürede 43 bin konut inşa ettiğini kaydeden Karabel, 58. hükümet döneminde başlatılan “Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği” kapsamında 11 yılda 622 bin konut rakamına ulaştıklarını bildirdi.
-Yöresel mimari ön planda Yöresel mimarinin geliştirilmesi, geleneksel Türk mimarisi ve kültürünün korunması için İdarenin inşa ettiği binaların cephelerinde yeni tasarımlar yapıldığına işaret eden Karabel, TOKİ bünyesinde Eylül 2012’de kurulan tasarım biriminin, Osmanlı-Anadolu Selçuklu mimarisinden esinlenerek, yöresel mimaride konutlar tasarladığını dile getirdi.
İdarenin kamu kurumlarının bina ihtiyaçlarını karşılarken atıl kamu arazilerini de değerlendirerek ekonomiye katkı sağladığını dile getiren Karabel, bu açıdan hem kamunun ihtiyaçlarının kısa sürede karşılandığını hem de istihdam ve sektörel canlanmaya destek verildiğini belirtti.
-TOKİ’den 90 ülke talepte bulundu.
TOKİ’den 90 ülkenin “know how” desteği ve sosyal konut talebinde bulunduğunu vurgulayan Karabel, birçok ülkenin İdareyi model aldığını ifade etti. Karabel, ülkelerinde TOKİ benzeri bir kurum kurulabilmesi amacıyla İdarenin konut üretim ve finansman modelini incelediklerini söyledi.
İdarenin kuruluşunun 30. yılını kutladığını hatırlatan Karabel, şöyle konuştu:
“Bu çalışmaları yaparken başta vatandaşlarımızın, kamu kurumlarının memnuniyetini ön planda tutmaya çalıştık. Kendimizi sürekli geliştirerek hızlı organize olmayı, planlı ve sonuca gitmeyi kendimize şiar edinerek bugünlere geldik. Yaptığımız hizmetlerin vatandaşlarımızın beklenti ve talepleri doğrultusunda olması en önemli hedefimizdir. Bundan böyle de hizmetlerimizde, daha uygun ve çözümlü projelerin arayışında olmaya, daha iyisini yapmaya ve bu konuda çaba göstermeye devam edeceğiz. TOKİ, çalışanları, paydaşları ve müşterileriyle gelişecek, büyüyecek ve ülkemize daha çok hizmetler verecektir.”


---------------------------------------------------------------------------------

TOKİ 30. kuruluş yılını kutluyor ile Benzer Yazılar:

3 Nisan 2014 Saat : 1:19
  GENEL

TOKİ 30. kuruluş yılını kutluyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------