TOKİ Suriyeliler için konteyner kent kurdu

Son Güncelleme: 19 Nisan 2012 - 12:24 0 Yorum Yazar:
Etiketler:

TOKİ ülkelerindeki iç karışıklıklardan Türkiye’ye gelen Suriyeliler için Kilis’te BM standartlarında konteyner kurdu.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ülkelerindeki iç karışıklıklardan Türkiye’ye gelen Suriyeliler için Kilis Öncüpınar’a Birleşmiş Milletler (BM) standartlarında 12 bin kişilik konteyner kent kurdu.

KONTEYNER KENTİN DIŞINA ÇIKMADAN TÜM İHTİYAÇLARINI KARŞILAYABİLECEKLER

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye gelenler için Kilis Öncüpınar’a kurulan konteyner kente 15 Mart’tan itibaren Suriyeliler yerleştirilmeye başlandı. TOKİ, 318 bin metrekare alana kurulan 2 bin 50 konteynerin altyapısını, sosyal donatıları, güvenlik ve iletişim sistemlerini 2 ay gibi bir sürede tamamladı. BM standartlarına uygun inşa edilen 12 bin kişilik konteyner kent, Suriyelilerin kamp dışına çıkmadan, normal yaşamlarını sürdürerek, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde dizayn edildi. Kentte, arıtma tesisinin yanı sıra 600 metreküplük su deposu, idari bina, protokol binası, Türk Kızılayı için hizmet noktası, ticaret ve sağlık merkezleri ile Milli Eğitim Bakanlığı binası bulunuyor.

EĞİTİM KOMPLEKSİ DE VAR

TOKİ, Suriyeliler’in eğitim ve ibadet gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla da konteyner kentte, sosyal donatılar da inşa etti. Bu kapsamda, konteyner kentte biner kişilik 2 cami, biri 480 öğrenci kapasiteli 16 derslikli diğeri 720 öğrenci kapasiteli 24 derslikli iki ilköğretim okulu ile 720 öğrenci kapasiteli 24 derslikli bir lise bulunuyor. Ayrıca kente bir de polis merkezi yapıldı. TOKİ, BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın da incelemelerde bulunduğu konteynır kentte, aydınlatma direkleri, ses sistemi ve jeneratör gibi donatıları da sağladı.

Emlakeki


---------------------------------------------------------------------------------

TOKİ Suriyeliler için konteyner kent kurdu ile Benzer Yazılar:

19 Nisan 2012 Saat : 12:24
  TOKİ

TOKİ Suriyeliler için konteyner kent kurdu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------