Türkiye TOKİ’ ye oluyor

Son Güncelleme: 11 Ocak 2012 - 3:46 0 Yorum Yazar:

Türkiye TOKİ’ ye oluyor

TOKİ ile Milli Eğitim Müdürlüğü kent içinde kalan 22 okulun yerine kent dışına 100 okul binası yapılmasını görüşüyor.
Türkiye‘nin o ana mahsus birkaç o kadar ağır meselesi oluyor ki, geri kalan her şey gayriihtiyari tali hale geliyor. Geçen haftanın kargaşası içinde erimiştir; bir okul açılışında Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, mühim projelerini duyurdu. İlkokul ve ana sınıfları dışında bütün eğitim kurumları şehrin doğu, batı, kuzey, güney çıkışlarına kurulacak okul bölgelerine, onların deyimiyle ‘okul şehrine’ taşınacaktı.

Vali Yüksel’in tarif ettiği manzaraya dair yorumu siz yapın: “Bir okullar şehri alanında 3050 okul bulunacak. İçinde yüzme havuzlan, alışveriş merkezleri, sağlık üniteleri; her istikamete sabah metro araçlarıyla birkaç bin öğrenci götürüp akşam şehre döndürmeyi amaçlayan çok önemli bir projeyi tartışacağız.”

50 okul bir aradaysa metroyla taşınacak öğrenci sayısı birkaç binden çok daha fazladır. AVM’leri de eklediğinizde, gerçekten tartışılacak proje…

KAZAN KAZAN DURUMU

Aynı törende Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan da bu dev projenin Türkiye’de bir ilk olabileceğini söylemiş. Lakin okulları şehir merkezine taşıma fikri, bir süredir İstanbul için de düşünülüyor zaten.

Geçen yıl İstanbul’un merkezindeki, satışı planlanan okullarla ilgili bir dosya hazırlamıştım. Bunlar ya bina olarak tarihi nitelikte yahut konum itibariyle milyon dolarlarla ölçülebilecek arsa değerine sahip okullardı. Kimi Beyoğlu’nun göbeğinde, kimi eski bir av köşkü, kimi Akmerkez’in dibinde tam rezidanslık meslek liseleriydi.

Bu gidişata direnen Okuluma Dokunma İnisiyatifi, farklı kılıflarda sayının daha fazla olduğunu iddia etse de İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, 22 okulun, ‘satılacağı’ fiilinden uzak durarak TOKİ’yle takas edileceğini, yaptığımız söyleşide söylemişti zaten. Bu takasın mahiyeti için şöyle konuşmuştu Yıldız: “Rakam vermeyeyim, bağlayıcı olmasın ama üç okul vereceksek TOKİ’den 100 okul alacağız.”

TOKİ‘yi mi kazıklıyorsunuz o zaman?” diye sorduğumda gülmüş, süreci çok güzel özetlemişti: “Yok, kazankazan durumu var. TOKİ ne yapmış oluyor, bizim için aracılık… Prosedürü yürütüyor, ihalesini yapıyor, elbette bir geliri olacak ama o da bir kamu kuruluşu…”

TÜRKİYE ‘ TOKİYE ‘ OLUYOR

Bu okul kampüsleri için seçilen altı ilçede (İkitelli, Başakşehir, Sancaktepe, Beylikdüzü, Kâğıthane, Beykoz) son durumun ne olduğunu öğrenmek için görüştüğüm Yıldız, hiçbirinin tam olarak bitmediğini, ortaöğretim kurumlarının, Anadolu liselerinin, fen liselerinin ve endüstri meslek liselerinin peyderpey şehir dışına taşınacağım söyledi. Gariptir, TOKİ’yle takas işlemi bir yılda tamamlanmamış. Belli ki pazarlık sürüyor. Yıldız şimdilik “Okul binaları için teklifimizi yaptık, Ankara’dan haber bekliyoruz. Bakan Bey ilgileniyor. Yetki devri yapılacak” diyor.

Peki binlerce öğrencinin günlük transferi İstanbul trafiğinde nasıl gerçekleşecek? Yıldız’a göre zaten “Okula servissiz giden öğrenci yok.” Bunun trafik sorununa katkı bile sağlayacağı iddiasında hatta.

Bu plan şehir merkezlerinin yoksullardan arındırılması zihniyetine de denk düşüyor. Ağırlık verilen endüstri meslek liseleri, ekseriyetle üniversiteye gücü yetmeyen yoksul ailelerin meslek edinsin diye çocuklarını yolladığı okullar. Taksim Ticaret Meslek Lisesi’nin rehberlik öğretmeni Derya Eryaşar Yıldız, zorunlu göç mağduru, büyük kısmı okul dışında mendil, çiçek satan, yoksul öğrencilerinin okulları evlerine ve ‘işlerine’ yakın olduğu için okuyabildiklerini anlatmıştı. Hele kız çocuklarının belki 20 kilometre öteye okula yollanması, zor bir ihtimal. Bu, ergenleri toplumdan, hayattan tecrit etmek mi demek? Servise verecek parası olmayan ne yapacak? Sistem nasıl işleyecek? Bir gün uyanacağız ve Türkiye TOKİYE diye bir ülkeye mi dönmüş olacak? Bunlara cevap üretmek için hakikaten son zamanlar..(ensonhaber)


---------------------------------------------------------------------------------

Türkiye TOKİ’ ye oluyor ile Benzer Yazılar:

11 Ocak 2012 Saat : 3:46

Türkiye TOKİ’ ye oluyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   SPONSOR BAĞLANTI ------ ------   REKLAM ALANI ------  

İstanbul Toki Konutları

SOSYAL MEDYA TAKİP

Toki KayaşehirToki KayaşehirBaşakşehir Kayaşehir
Toki Kayaşehir
------ SPONSOR BAĞLANTI -------